Bitcoin Kâğıt Paranın Yerine Geçiyor

0
105 views
Bitcoin Kâğıt Paranın Yerine Geçiyor

Ülkelerin kendi para birimleri ile alınıp satılabilen ve transferi yapılabilen dijital para birimi yeni dünyada Dolar ve Euro’nun alternatifi olabilecek mi?

Bitcoin kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Bununla ilgili son gelişme de Macaristan’da yaşanıyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de taksi hizmeti veren bir firma ödemeleri Bitcoin ile de kabul etmeye başladı. İlk olarak Bitcoin ATM’lerine izin veren Macaristan, bu yeni uygulama ile Bitcoin kullanımını daha da yaygınlaştırmaya başlayacak gibi görünüyor. Bitcoin ilk çıktığında hem kullanımı, hem de yaygınlaşması ile ilgili büyük şüpheler vardı. Kullanıma girdiği günden bu yana 10 yıl dahi geçmemesine rağmen birçok büyük şirket, internet sitesi ve hatta küçük şirketler dahi Bitcoin ile ödeme almaya başladılar.

Bitcoin Kullanımı Tüm Dünyada Yaygınlaşıyor

Kullanım öncelikle gelişmiş ülkelerde olsa da, bugün dünyanın birçok ülkesinde kullanıldığını görmek mümkün. Hatta Bitcoin ATM’leri dahi çıktı ve büyük ilgi gördü. Bitcoin’in bu kadar ilgi görmesinin nedeni kullanılmaya başlandığı ilk günden bu yana sürekli değer artışı içinde olması. Bu durum Bitcoin yatırımcılarını da çok mutlu ediyor ve bu nedenle bu sanal ödeme sistemine oluşan talep artarak devam ediyor. Birçok uluslararası internet sitesi kredi kartı, Pay pal gibi ödeme seçeneklerinin yanına Bitcoin seçeneğini de ekledi. Bu sitelerin sayısı da her geçen gün büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Birçok bireysel Bitcoin kullanıcısı da bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Uluslararası sitelerden yaptıkları alışverişleri kredi kartıyla ödemek zaman zaman sıkıcı olabiliyor. Alışverişiniz sırasında problem çıkabiliyor veya bankanız sizi her defasında arayıp teyit almak isteyebiliyor. Bazı siteler güvenilirliği konusunda şüpheye düşülüyor ve alışveriş kredi kartı bilgileri girilirken iptal ediliyor.

Bu durumu çözmek için Pay pal gibi büyük bir şirket ülkemize geldi, fakat bazı nedenlerden dolayı faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Dolayısıyla bu alanda yeniden bir eksiklik oluştu. Bitcoin bu alandaki eksikliği de kapatabilecek bir yaygın kullanım ağına doğru hızla ilerliyor. Umarız en kısa zamanda hem Türkiye’de hem de dünyanın diğer ülkelerinde daha da çok yaygınlaşır ve uluslararası e-ticaretin gelişmesine daha çok katkı sağlar.

Bir Cevap Yazın