Bitcoin’den Sonra Yeni Dijital Para Birimi Zcash Geliyor

0
128 views
Bitcoin’den Sonra Yeni Dijital Para Birimi Zcash Geliyor

Zcash Bitcoin’e karşı yeni uygulamaları ile dikkat çekiyor. Ekim ayında kullanıma giren Zcash, değerini kısa sürede artırmaya başladı.

Geleceğin para birimi olarak görülen sanal paralar, basılı değil ve bilgisayarlar üzerinden elde edilebiliyor. Dijital paraların geçtiği internet sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Dünyanın önde gelen şirketlerinde olduğu gibi ülkemizde de Bitcoin ile ödeme kabul eden şirketler mevcut. New York’ta pilot olarak seçilen Holiday Inn Oteli’nde Bitcoin kullanılıyor. Türkiye’de maaşını sanal para ile alan ilk kişi ise Alp Işık.

Ülke içinde nakit dolaşım oranının %40 düştüğünü yaptığı takipler ile belirleyen İsveç’te kendi dijital parasını piyasaya sürmeyi hedefliyor. İngiltere ve Kanada’da da merkez bankaları dijital paranın piyasalarda yaratacağı avantajları ve dezavantajları araştırıyor. Bu ülkelerde piyasa çıkacak dijital paraların sadece destekleyici olarak hizmet vermesi düşünülüyor. Ulusal paralar gibi arkasında belirli bir merkez olmayan dijital paralar,

  • Saklanabilme,
  • Transfer edilebilme ve
  • Ödeme aracı olarak kullanılabilme özelliğine sahip.

Zcash Üretmek Çok Kolay!

Piyasaya sürülür sürülmez düzenli bir şekilde artış gösteren Zcash’ı üretmek Bitcoin’e göre çok daha kolay. Düzenli bir artış gösteren yeni dijital para birimi bu özelliği ile siber suçlular için de cazip bir hal aldı. Yeni para biriminin yeraltı dünyası üzerindeki hazırlıklarını inceleyen araştırmacılar, Zcash yazılımı yüklenmiş binden fazla bilgisayarı keşfetti. Uygulamaların gerçek amacının ne olduğunu bilmeyen kullanıcılar, yazılımların hazırlanması için se neredeyse gönüllü olarak çalışıyor. Kasım ayında yapılan bir müdahale ile elde edilen bilgisayarın 6 bin dolar kar getirecek Zcash’i ürettiği de ortaya çıktı.

Kripto para birimi yazılı yapan programlar, kullanıcıların bilgisayarında herhangi bir olumsuzluk yaratmıyor. Sadece enerji tüketimi artan makineler yüzünden faturalar kabarıyor. Aynı zamanda cihazların performanslarını da etkileyen süreç mevcut belleğin %90’lara varan oranlarda kullanılmasına neden oluyor. Dijital paranın ödeme aracı olarak kullanıldığı işlemlerde gerçekliği imzalar gösteriyor. İmzanın sahte olması durumunda ise sistem işlem yapılmasına izin vermiyor. Her dijital imzanın ilişkilendirdiği bir hesabı var ve göndericiler bu hesap üzerinde tam yetkiye sahip.

Bir Cevap Yazın