Büyük Tehdit; Fidye Yazılımı Saldırıları!

0
54 views
Büyük Tehdit; Fidye Yazılımı Saldırıları!
Büyük Tehdit; Fidye Yazılımı Saldırıları!

Diğer kötü amaçlı yazılımlardan farklı olarak, fidye yazılımının amacı oldukça tamamıyle para kazanmak hedefli yapılan yazılımlardır. Mevzu para kazanmak olunca ve bu saldırılar hakkındaki teşvik fazla olunca fidye yazılımı saldırılarının günümüzde oldukça fazla olması çok da şaşırılmaması gereken bir durum. En büyük sorunlardan biride fidye yazılımı hakkında tam bilgiye sahip olamamak. Bu saldırılar nedense ciddi bir tehdit unusur olarak değerlendirilmiyor. Oysa ki son dönemlerde bu saldırılar o kadar artmıştır ki büyük organizasyonlara hastanelere,okullara ve polis karakollarına bile saldırılar gerçekleşmektedir.

Fidye yazılımlarının günümüzde en meşhuru Cryptolocker‘dır. Uzmanlar, bu yazılımların en tanınmışı olan Cryptolocker’ı mercek altına aldı. İnternet kullanıcılarının veri ve para kaybetmemek için Cryptolocker’den nasıl korunması gerektiği konusunda bazı yöntemler açıkladılar. Fidye yazılımları, mobil telefon, bilgisayar ya da tabletlerdeki dijital dosyaları, esas sahibinin kullanamayacağı şekilde şifreleyen ardından da bu dosyalara yeniden erişim sağlamak için para talep eden zararlı yazılımlardır. Bu yazılımı yapan kötü niyetli kişiler dosyaların esas sahiplerine, içeriklere tekrar ulaşabilmesi için yapmasını istediği ödemeyi belli bir tarihe kadar yapmazsa imha edileceği tehdidiyle para talep etmektedir.

Kaspersky Lab fidye yazılım hakkındaki endişeleri ve farkındalığı belirlemek için,  Kanada ve Birleşik Devletler’de 5.000 müşteriye Opinion Matters adlı şirketin hazırladığı anketi yaptı.Sonuçlara göre, fidye yazılım müşterileri endişeye düşürmüyor. Belki de bu henüz fidye yazılımın  ve verdiği zararı bilmemelerinden kaynaklanıyordur.Fidye yazılım yeni bir tehdit değil ancak fidye yazılımın tehlikesi son zamanlarda korkutucu şekilde yükseliyor. Örnek olarak, 2016’nın ilk üç aylık döneminde Kaspersky Lab’ın programları 34,900 cihazda şifreleme işleminin önüne geçti ve 2,800’den fazla mobil fidye yazılım Trojan’ı tespit etti.Fidye yazılımı saldırılarından pc ve mac kullanıcılarıyla mobil cihaz kullanıcıları olumsuz etkilenebilir.Bu da demek oluyor ki bu tarz bir saldırı her an sizinde başınıza gelebilir.

Kaspersky Lab uzmanları bu yazılımları son dönemlerin gelmiş geçmiş en büyük şifreleyici yazılım uygulaması olarak değerlendirmekte ve bu kötü sonuçlar oluşturacak saldırılar hakkında kullanıcıların mağdur olmaması için bir kaç önemli tavsiyeyi tüm dünyayla paylaştılar.Uzmanlar en pratik  ve önemli tavsiye olarak dosyaların yedekleme yapılmasını kullanıcılara önerdi.Tüm dosyaların yedeklenmesi tabi ki  mümkün değil  ama en azından önemli dosyaları yedeklemek oldukça önemli. Güvenlik çözümü kullanıcılarına gerçekten güvenli ve kaliteli bir uygulama kullanmalarını öneren uzmanlar, güvenlik özelliklerini daima aktif halde bulundurmalarından bahsetti.

Bilgisayarınızı güncel tutmanızda fayda olduğu ve otomatik güncelleme özelliğinin her daim açık olmasında fayda olduğunu söyleyen uzmanlar,güncelleme hatalarının dikkate alınması gerektiğini ve zamanında müdahale yapılması gerektiğini söyledi. Olası bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalırsanız hemen teslim olmayın ve para ödemeyin. Bu durum kötü yazılım sahiplerini daha da motive edecek ve bu durum bu yazılımların daha da yayılmasına sebebiyet verecektir. Polisle irtibat halinde olmak yapılabilecek en doğru hamle. Ayrıca gerek Kaspersky gerek diğer güvenlik şirketleri her gün bu saldırılar üzerinde çalışmalar yapmakta ve bu  saldırıları kırabilecek yazılımlar üretmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da sosyal medya üzerinden size gönderilen bir müzik, video, resim dosyasının sonunda .exe uzantısı varsa bilin ki bu zararlı bir yazılımdır. Paylaşıma ona vermemeniz ve bu dosyayı size gönderen şahısları gene güvenlik birimlerine bildirmeniz en doğru hamle olacaktır.

Bir Cevap Yazın