Sanal Para Gerçek Paranın Yerini Alabilir mi?

0
75 views
Sanal Para Gerçek Paranın Yerini Alabilir mi?

Gelecekte reel paranın kullanılmayacağını düşünenler en akıllı yatırımın Bitcoin olacağı konusunda iddialı açıklamalar yapmaya devam ediyorlar. Dünya üzerinde devam eden ticarette kullanılan paraların sadece %10’luk kısmının el değiştirdiğini biliyor muydunuz?

2008 yılında ilk defa kullanıma sunulan Bitcoin, basit anlatımla bir elektronik para sistemidir. Elektronik ortamdaki ödemeleri yapmak için kullanıma sunulan bu sistem giderek yaygınlaşmakta ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Herhangi bir devletin merkez bankası tarafından kontrol edilmiyor olması da en ilginç özelliklerinden biri. Bankalarda hesap açmak için gereken bin bir türlü prosedür bu sistemde geçerli olmadığından, kullanıcılar hesaplarını birkaç dakika içinde kolayca açabilirler. Ayrıca bu hesaplar için aylık veya yıllık herhangi bir işletim ücreti de ödenmez.

Bitcoin transferi hem ücretsizdir, hem de birkaç dakika içinde dünyanın en uzak noktalarına da transfer yapmak mümkündür. İşlem yapmak için iş günlerini veya çalışma günlerini beklemenize gerek yoktur. Hafta içi veya hafta sonu, resmi veya dini bayram günleri de dâhil olmak üzere günün 24 saati para transferi diğer işlemleri kolayca yapmak mümkündür.

Bitcoin Yatırım Yapmayı Sağlıyor

2008 yılında kurulup, 2009 yılında kullanılmaya başlanan Bitcoin, her ne kadar çok hızlı bir şekilde yayıldıysa da daha gidecek çok yolu var elbette. Bu arada benzer para sistemleri de Bitcoin’e rakip olarak çıkmaya devam ediyorlar. Bitcoin bile her yerde kullanılamazken, bu çıkan yeni coin türleri için gidilecek daha çok yol var demek yanlış olmayacaktır. Değeri borsada belirlenen Bitcoin, bir hisse senedi gibi işlem görüyor, değeri artıp azalabiliyor.

Bitcoin’e yatırım yapanların büyük bir kısmı, aldıkları fiyatın çok üstüne rakamlara satıp Bitcoin’den yüksek oranlı kazançlar elde ettiler ve bu süreç devam edecek gibi görünüyor. 2009’da piyasaya ilk çıktığında birkaç kuruşluk bir değere sahipken bugünkü değeri 750 USD seviyesinde. Bitcoin her geçen gün daha çok tanınıyor ve daha çok talep görüyor. Bu talep nedeniyle de fiyatı istikrarlı bir biçimde artıyor. 2009 yılında 25 USD ile Bitcoin alan bir kişinin bugünkü kazancı yaklaşık 1 milyon USD seviyelerine ulaşmış durumda.

Bir Cevap Yazın