Türkiye’nin İlk Merkezsiz Takas Sitesi Açılıyor

0
63 views
Türkiye’nin İlk Merkezsiz Takas Sitesi Açılıyor

Kripto parada takas hizmeti verecek olan Bitkapital hizmet vermeye hazırlanıyor. Gerçek alım ve satımlar için test çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdürüldüğü sistem güvenli ve şeffaf bir altyapı ile hayata geçiriliyor.

Merkezi olmayan sistemlerin nasıl çalışacağına dair soru işaretleri yaşayan kullanıcılar zamanla yeni sisteme de alışacak. Merkezi olmayan borsada alıcı ve satıcı arasında aracı bulunmaması işlemlerin doğrudan kullanıcı tarafından yapılmasına imkân tanımaktadır. Henüz çok yeni olan bu sistem, müdahale edilemez ve değiştirilemez özellikleri sayesinde güvenli bir işlem süreci barındırmaktadır.

Mevcut sisteme alışık olan müşterilerin yeni sisteme adapte olabilmesi için bakış açılarını da değiştirmeleri gerekmektedir. Sistemin avantajlarına örnek vermek gerekirse,

  • Her müşterinin kendi bakiyesinin kendi cüzdanında duruyor olması yaşanabilecek sorunların azalmasına neden olmaktadır.
  • Olmayan varlıklar üzerinden alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilememesi sürecin müşteriler açısından çok daha güvenilir olmasını sağlayacaktır.
  • Herhangi bir sebepten dolayı duraklamanın kesinlikle yaşanmayacağı sistemde kullanıcılar arasındaki ticaret engel tanımayacaktır. Teknik sorunlar nedeniyle yaşanabilecek sorunlar geçici olacaktır.
  • Alış ve satış emirlerinin süreleri geleneksel borsaya oranla çok daha hızlıdır. Bu durum işlemlerin güvenli ve kesintisiz bir şekilde hayata geçirilmesine imkân tanıyacaktır.
  • Yeni nesil borsa sisteminde sadece kripto paralar üzerinden takas yapılmayacak. Oyun içi paralar ve dijital ürünlerde sistem üzerinden değer kazanabilecek.

Deneme Aşaması Sürüyor

Henüz deneme aşamasında olan ve pek çok kullanıcı tarafından anlaşılmaya çalışılan sistem kendi içinde avantajlar barındırdığı gibi dezavantajlar da barındırmaktadır.

Cüzdan sorunluluğunun kullanıcılara ait olması sorun yaşanmasına neden olabilir. Şifresini kaybeden kullanıcıların hesaba yeniden ulaşamaması, en önemli sorunlar arasında sayılabilir. Kullanıcıların TEK Anahtar ve şifrelerini birkaç farklı kanalda saklamak zorundadır. Cüzdan güvenliğini sağlayamayacağını düşünen kişilerin yeni nesil borsa da işlem yapması kesinlikle önerilmemektedir. Bitcoin’de olduğu gibi Bitkapital’de de hesaba ulaşımın tek yolu şifre ve tek anahtarıdır. Bunu kaybedenler için geri dönüş yolu yoktur.

Geleneksel sistemlere nazaran daha zor olan yeni yeşil borsa, şimdilik sadece deneyimli kullanıcılara hitap etmektedir. Deneyimsiz kullanıcılar da kısa zaman içinde sorunların üstesinden gelme becerisine kavuşacaktır.

Bir Cevap Yazın