Borsa Düşüş ve Yükselişlerinde Neler Yapılmalı?

0
226 views
Borsa Düşüş ve Yükselişlerinde Neler Yapılmalı?
Borsa Düşüş ve Yükselişlerinde Neler Yapılmalı?

Borsanın düşüp yükselmesi durumları, aslında yatırımcıların kar ya da zarar etmelerini belirler. Yani yatırımcı, riske ettiği paranın azalıp artacağı ile ilgili fikre borsanın durumuna göre varabilir. Düşüş ve yükselişlerin ne zaman olacağı, buna göre nasıl reaksiyonlar gösterilmesi gerektiği gibi konular bundan dolayı önemlidir. Tehlikelerden kaçınmak ve fırsatları değerlendirmek tam da bu noktada önem arz eder.

Her yatırımcı piyasaların hangi zaman aralıklarında nasıl hareket edeceğini bilemeyebilir. Buna göre pozisyon da alamayacağı için yatırılan paranın azalma ihtimali uykuları kaçırabilir. İşte bunun önüne geçmek için de ekonomi ve finans konularında bilgi birikimi sağlanmalıdır. Kişi kendisi öngörebildiği ölçüde kendisi, öngöremediği ölçüde aracı kurum bu hamleleri yapabilir.

 

Borsa Düşerken Ne Yapılmalı?

En çok panik halinde işlem borsanın düşüşü sırasında yapılır. Kişi ilk olarak sakin kalmalı, ardından ise çeşitli kağıtlar ve piyasa ile ilgili analizlere bakmalıdır. Sakin kalınmadığı ve analizlere bakmadan panik havasında işlem yapıldığında daha çok zarar edilebilir. Gerek doğrudan pozisyonu kapatarak zararın resmilik kazanması, gerek ise aynı kağıda yüklenerek pozisyonu genişletme durumu mantıklı olmayabilir.

Yatırım araçlarının düşen fiyatları ile krizi fırsata çevirmek ve açığa satış tekniğini işleme sokmak da bu tarz zamanlarda önerilir. Açık pozisyonların kapatılıp ileride kazanç sağlanacağının beklentisi de portföy adına olumlu olabilir. Kısacası hem öngörü, hem analiz, hem de sakinlik ile borsanın düşüş yaşadığı süreçlerde krizi fırsat olarak görmek mümkündür.

 

Borsa Yükseldiğinde Ne Yapılır?

Alım işlemlerini farklı seviyelerden gerçekleştirmek borsanın yükseliş göstereceğini düşünenler için mantıklıdır. Yani yükselişin henüz başlangıç seviyesinde olması, daha yüksek seviyelere çıkacağına dair olan inanç ve analiz sonuçlarına sahip iseniz kademe kademe pozisyon genişletmek mantıklıdır. Ancak borsa ciddi seviyelere gelmiş ve bu seviyeler sizin adınıza yeterli görülmüş ise burada kalmak gibi pozisyonları kapatıp sıcak paraya dönmek de mümkündür. Fakat uzun vadeli yatırımcılar gördükleri ilk üst seviyede değerli kağıtlarını satmazlar. Çünkü bu da bir sakinlik işidir ve kişiler borsanın yükseldiğini görünce panik havasına girmeden ya doğrudan kar eden hamleleri yapmalılar, ya da farklı enstrümanlara göz atmalılardır.

Borsanın dalgalı ve hareketli yapısı ciddi anlamda emek ve tecrübe ile işlem mantığına oturtulabilir. Bu noktada demo hesapların etkisi büyüktür. Kişiler yatırım yapmadan önce borsanın düşmekte ya da çıkmakta olduğu zaman dilimlerinde ne yapacaklarına dair olarak kendilerini bu tarz hesaplarda deneyebilirler.

Bir Cevap Yazın