Borsa ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

0
77 views
Borsa ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

Borsada para kazanmak aslında korkulduğu gibi zor ve zahmetli bir iş değildir. Yeterli düzeyde bilgi birikimi olan herkes aslında borsadan para kazanabilir. Borsa konusunda bilgi ve tecrübeleriniz yoksa bu alan sizleri biraz zorlayabilir. Fakat bunu basite indirgemek de gene sizin elinizde. Sonuçta insanoğlu öğrenmeye açık ve kolay tecrübe kazanabilen bir yapıya sahiptir.

Borsaya ilk girildiğinde bilgi ve tecrübe eksikliği size ufak kayıplar yaşatabilir. Borsa ile ilgilenmeye ve tecrübe kazanmaya başladığınız takdirde aslında çok da zor bir iş olmadığını kolaylıkla anlayabileceksiniz. Borsada para kazanmak mümkün mü sorusunun kafanızda oluşturduğu ön yargıları kırabilmek adına bu yazımızda sizlere yardımcı olacağız.

 

Borsa ile Para Kazanmak Mümkün Mü?

Günümüzde internet sayesinde her bilgiye kolayca, zahmetsiz bir şekilde ulaşmak oldukça mümkün. Borsada da sizin ihtiyaç duyacağınız en önemli şey bilgi ve tecrübedir. İnternetten yapacağınız doğru aramalarla ve eğitici programlarla işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bununla birlikte eğitim kurumlarının internet üzerinden verdiği eğitimlere katılarak da bilgi sahibi olmanız oldukça kolay.

Borsada para kazanabilmeniz için öncelikle araştırmacı bir tutum sergilemeniz gerekir. Yakın piyasa takibi gerektiren değerlerden haberdar olmanız ve hamlelerinizi buna göre yapmanız gerekmektedir. Her işte olduğu gibi borsada da ilk olarak mantığı kavramak en önemli unsurdur. Borsanın mantığı en basit şekilde yatırımcının düşük fiyattan alım yapıp, satış gerçekleştirdiğinde daha pahalıya satarak kazanç sağlaması olarak açıklanabilir. Yatırımcı alım yaptığı değerin ileride ona kazanç sağlaması için takibini iyi yapmalı, piyasa değerlerini iyi bilmeli zamanında hamleler yapmalıdır. Tüm bunların gerçekleşmesi içinde yatırımıcının okuma, araştırma ve ön görebilme yeteneklerini geliştirmesi gerekir

Kavranılması gereken bir diğer konu ise hisse senetlerinin ve diğer değerlerin hareketlenmelidir. Aşağı ve yukarı hareketlenmeler neden olur, bunun olabileceği zaman nasıl tahmin edilebilir sorusunun cevabı piyasadaki arz talep oranlarının takibi ile verilebilir. Örneğin günümüzde altın fiyatlarının düşme nedeni, arzın fazla olmasına rağmen talebin düşük olmasıdır. Aksi yönde bir durum gerçekleştiğinde yani ;talebin fazla artması o malın değerlenmesine neden olacaktır ve fiyatları da yükselecektir

Yatırım aracınızın fiyatları üzerindeki etkenleri bilmeniz, araştırmanız ve hamleleri ona göre yapmanız size borsada kazanç ağlayacaktır. Eğer bu reaksiyonları gösterirseniz yatırım aracınızın fiyatları düşecek mi artacak mı bilgisine kolayca ulaşır, yorumlar ve karar verirseniz borsada kazançlı olmanız işten bile değil. Sizlere vereceğimiz bir diğer tavsiyede şudur; yatırımlarınızı ilgi alanınız olan yönlerde gerçekleştirin.

Kimsenin dediğine takılmayın ve yatırımlarınızı ancak kendiniz emin olduğunuz değerlere yapın. Muhakka bir ‘B’ planınız olsun çünkü kötü seneryo da alternatif bir yol size büyük avantaj sağlayactakır. Kendinize muhakkak bir yatırım hedefi koyun ve sorgulamaktan asla vazgeçmeyin. Neden bu yatırımı yapıyorum, neden bu değeri seçtim, neden bu kararı veriyorum gibi kendinize yapacağınız sorgulamalar sizi doğruya daha da yakınlaştıracak ve hata payını en aza indirgeyecektir. Borsada yapacağınız hamleler sizin hayata olan tutumunuzu da değiştirecektir. Unutmayın borsa bir itibar mesleğidir.

Bir Cevap Yazın