Borsa İşlemlerinin 2016 Yılı Karnesi

0
34 views
Borsa İşlemlerinin 2016 Yılı Karnesi
Borsa İstanbul 2016 yılını geride bırakırken Türk Lirası bazında az da olsa bir kazanç sağladı. Genel olarak kötü bir yıl olduğunu düşündüğümüz bir yılın sonundaki bu küçük kazanç moralleri çok da bozmamak gerektiğini gösteriyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen hem yerli hem de yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’a olan güvenlerini kaybetmemiş görünüyorlar.

2016 yılına 71726 ile başlayan borsa endeksi kapanışı 78138 ile yaptı. Aralık ayı başından itibaren yaşanan yükseliş ile birlikte 78138 puana erişen endeks böylece yatırımcısına bir yıl içinde yaklaşık %8 kazandırmış oldu. Enflasyon etkisini arındırdığımızda ise endeksin ne kar ne zarar denilebilecek bir yerde olduğunu görüyoruz. 2016 yılı başladığında ülke seçim atmosferinden çıkmış, yeni hükümet kurulmuş, güvenoyu almıştı. Bir sonraki seçime yaklaşık 4 yıl vardı ve hükümetin önünde çalışmasını engelleyecek bir engel görünmüyordu. Fakat komşu ülkelerdeki terör olaylarının ardından ülkemizde de terör olaylarının artması; her ay neredeyse bir bombalı eylemin yaşanması, Rusya ile yaşadığımız kriz gündemden uzun süre düşmedi.

Ahmet Davutoğlu’nun istifası ve yerine Binali Yıldırım’ın gelmesi ülkenin yönetiminde bir ritim yakalanamamasına neden oldu. Ardından 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen olağanüstü hal ile birlikte hem vatandaşların hem de ülkeyi yönetenlerin ilgisini güvenlik sorunlarına yöneltti.

Yerli Ve Yabancı Yatırımcılar Kendilerinde Yeni Bir Yatırım Yapacak Cesareti Bulamadılar

Ülkemize gelen turist sayısı çok ciddi bir biçimde düştü; dolayısıyla hem turizmciler hem de turizm sektörüne hizmet verenler çok ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldılar. Ülkedeki güvenlik sorunları nedeniyle uzun vadeli yatırımlarla birlikte uzun vadeli siparişlerde de düşüş yaşanınca ihracat sektörü de bu durumdan olumsuz etkilendi. Yabancıların ülkemize olumsuz bakışı, yabancılarla iş yapanların gelirlerinde çok ciddi azalmalara neden oldu. Geliri azalanlar alışveriş yapmamaya başlayınca genel bir durgunluk havası oluştu ve tüketici güven endeksi her ay giderek daha da aşağılara indi.

Bu olumsuz hava hem şirketlerin 2016 karlarını hem de gelecek yılla ilgili beklentilerini azalttı. Tüm bunlara rağmen Borsa İstanbul endeksinin düşmemiş olması bile olumlu kabul edilebilecekken, %8 civarında yaşanan artış yatırımcıları az da olsa sevindirdi.

Bir Cevap Yazın