Borsa İstanbul’un Gelecek Döneme Ait Kararları Dikkat Çekiyor

0
89 views
Borsa İstanbul’un Gelecek Döneme Ait Kararları Dikkat Çekiyor
Borsa İstanbul’un Gelecek Döneme Ait Kararları Dikkat Çekiyor

Doların haftaya yeni tarihi zirve ile başlamasıyla beraber gözler Borsa İstanbul’da uygulanacak yeni tedbirlere çevrildi. Gelişen ülke borsalarında yaşanan yükselişin önümüzdeki dönemde tüm dünyada nasıl bir etki göstereceği ise merak ediliyor.

Ekonomi, ülkemizde son ayların en önemli gündem maddesi haline geldi. 15 Temmuz’daki olağanüstü gelişmelerle birlikte ilgi başka alanlara kaysa da birkaç ay sonra ekonomideki sorunlar tekrar gündeme gelmeye başladı ve bugünlerde de neredeyse ekonomi dışında bir şey konuşulmaz oldu. Döviz;

  • Ülke ekonomisindeki belirsizlikler,
  • Amerikan Merkez Bankasının faiz artırımı ve
  • Donald Trump’un Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı olması sebebiyle hızlı bir yükseliş kaydetti.

Her gün yeni zirve rekorları kıran Amerikan Doları hem enflasyon üzerindeki baskıları artırıyor hem de iç tüketimin azalmasına yol açıyor. Ayrıca ithal hammaddelerin artan fiyatları ve özel sektörün yabancı para cinsinden borçları da çok büyük endişelere neden oluyor.

Donald Trump’un Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı olması sebebiyle hızlı bir yükseliş kaydetti.

 

Türk Lirasına Olan Güvenin Borsada Yansıması

Bu olumsuz hava İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sına da yansımış durumda. Borsada işlem gören şirketlerin hangilerinin yabancı para cinsinden borcu olduğu, hangilerinin ihracat yaptığı, hangilerinin sadece iç pazara dönük satış yaptığının detaylı bir biçimde incelendiği bir dönem yaşıyoruz. Orta ve uzun vadede ihracatı yoğun olan şirketlerin sorun yaşanması beklenmiyor. En büyük sorunu hava yolları şirketleri, turizmciler ve sadece iç pazara dönük faaliyetleri olan şirketler yaşayacak gibi görünüyor. Ayrıca döviz cinsinden borcu olanların da zorlanacağını söylemek pek yanlış olmaz.

Türk Lirasına Olan Güvenin Borsada Yansıması

Genel hava olumsuz olunca, İstanbul Menkul Kıymetler borsasında uzun vadeli hedefler yerine kısa vadeli alım satım kararları daha etkin oluyor. 15 Temmuz’un ardından toplamda yaklaşık %10 kayıp yaşayan endeks, bu seviyelerde tutunmaya çalışıyor. Günlük %1-2 arasında değişen aşağı veya yukarı hareketlerle yön bulmaya çalışan endeks için uzun vadede olumlu bir durum beklenmiyor. EKK toplantısının ardından yapılacak açıklamaların ardından bir miktar yükseliş olsa dahi, endeksin belirgin bir yol çizebilmesi şimdilik uzak bir ihtimal olarak duruyor. Yatırımcılar böyle dönemlerde mutlaka uzmanlara danışmalı ve anlık hareketler yapmaktan kaçınmalılar.

Bir Cevap Yazın