Borsa Nedir?

0
78 views
Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsa emtia ürünleri üzerine yoğunlaşan ülkemizde buğday arpa gibi ürünler üzerinde daha çok işlem gören bir yatırım aracıdır. Borsa her yatırımcının kullanabileceği bir araçtır. Kişiler borsayı isterlerse sadece kendi denetimleri altında kullanabilirlerken başka bir seçenek olarak da portföy seçimi yaparak da kullanabilirler. Borsa işlemleri için uzmanlardan destek alınır. Kişi isterse destek aldığı danışmanına tüm yetkiyi verir istemezse sınırlı yetkiler vererek borsayı takip eder. Borsa faaliyeti belli gün ve saatlerde gerçekleştirilir. Bu belirlenen tarihler ise halka günün önce duyurulur ki yatırımcıların diğer işlerini ona göre ayarlamaları sağlanır. Böylece zamanın da alım satım işlemleri gerçekleştirilir.

Aksi halde borsa alım satım işlemleri için belirlenen tarihler ve saatler arası dışın da hiçbir şekilde alım satım işlemi yapılamamaktadır. Bahsi geçen bilgilere bakılarak borsa yatırımı yatırımcıya aslında sınırlılık getirir. Borsa alım satım işlemleri tıpkı döviz alım satım işlemine benzetilebilir.

Örneğin: Dolar alacak olan bir kişi doların düşeceği zamanı bekler ve o zaman gelince imkânı yettiğince dolar alır. Dolar yükselişe geçtiği an da ise dolarlarını bozdurmaya başlar ki amacı kar etmek olsun. Borsada da aynen bu mantıkla alım satım yapılmaktadır. Bir çiftçi harmanından kaldırdığı buğdayını ya da arpasını borsaya satmak istiyorsa ve eli de açıksa ürününü satmak için arzın azalmasını talebin artmasını bekler. Ki böylece ürününü daha kazançlı olarak satabilsin. Amaç böyle olunca genellikle çiftçiler ürünlerini depolamayı kış geldiğinde ise satmayı tercih ederler. Çünkü harmanın kaldırılmasıyla arz çok olacağından fiyatta da düşme görülmesi doğrudan etkili olmaktadır.

Bu sebeple borsaya yatırım yapacak kişinin hangi emtia ürününe hangi zaman da talebin artacağını veya azalacağını bilmesi gerekmektedir. Borsada ki püf nokta aslında bu kadar basittir. Tekrar ve net bir şekilde üstünden geçmek gerekirse borsa yatırımının en önemli hususu azr ve talep kavramları olup arz azalırsa talep artar ve ürünün fiyatı da artar, arz çok olursa talep azalır ve ürünün fiyatı düşer. Bu iki özellik dikkate alındığında borsadan kazançlı çıkmak son derece mümkündür.

 

Borsa İşlemlerinde Herhangi Bir Ücret Alınır Mı?

Borsa işlemlerinde hizmet ücretlendirilmesi yapılmakta ve bu ödeme kişinin hesabından direk çekilmektedir.

Bir Cevap Yazın