Borsada İşlem Gören Bankalar Arasında En Karlı Olanı Hangisi?

0
86 views
Borsada İşlem Gören Bankalar Arasında En Karlı Olanı Hangisi

Borsa İstanbul’da işlem gören bankaların 2016 yılının ilk 9 ayına ait bilançoları açıklandı. 2015 yılının aynı dönemine göre net karlarda %60 artış yaşanmış olması dikkatleri tekrar banka karlarına çevirdi.

Piyasalardaki genel sıkışıklığa ve üretim yapan şirketlerdeki kar marjlarının düşmesine rağmen banka karlarının bu kadar yüksek bir oranda artmış olması, faizlerin yüksek olduğu konusunda eleştirilerde bulunanları haklı çıkardı. Borsa İstanbul’daki tüm şirketlerin genel kar artışı, banka karlarının çok altında kalınca reel sektör temsilcileri eleştirilerini yineleyerek dikkatleri tekrar banka karlarına çekmeyi başardılar.

Borsa’da işlem gören bankalar arasında en çok kar eden banka ise Garanti Bankası oldu. İkinci sırada ise Akbank yer aldı. Karını geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek oranda artıranlar ise Yapı Kredi Bankası ile Denizbank oldu. İstanbul Borsası’nda işlem görmeyen Ziraat Bankası ise bankacılık sektörünün en yüksek kar eden kuruluşu olmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektörünün 2016’nın ilk 9 ayında toplamda yaklaşık 29 milyar TL kar elde ettiğini açıkladı. Bu veriye göre tüm sektörün ortalama kar artışı yaklaşık %55 olarak gerçekleşti.

3. Çeyrek Bankacılık Sektörü

2016 3. çeyrekte ekonomide görülmeye başlanan bozulma, bankacılık sektörünü de mutlaka olumsuz etkileyecektir. 2016 yılında özellikle tüketici ve otomobil kredileri ile oldukça verimli bir yıl geçiren bankaların 2017’de zorlanmaları bekleniyor. Bu zorlanmalar zararlara yol açacak nitelikte olmasa bile, karlarda düşüş olması kaçınılmaz olacak. Bir yandan yurt dışı kredi kaynaklarına ödenecek faiz yükselirken, diğer yandan yurt içinde kredi faizleri düşmeye devam ederse bankacıların sıkıntısı daha da büyüyecektir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, İstanbul Borsası’nın 2017 yılında çok da iyi bir performans göstermesini beklememek gerekiyor. Endeksin son yıllardaki lokomotifi durumunda olan bankacılık sektörünün bilançolarında görülecek bir bozulma, tüm moralleri bozabilir. Bu olumsuz hava diğer sektörlere de yansırsa İstanbul Borsası’nda düşüş kaçınılmaz olur. Dolayısıyla, borsa yatırımcılarının 2017 yılında çok dikkatli olmaları gerekiyor. Portföylerdeki bankacılık sektörü hisse senetlerini azaltmak kesinlikle çok faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın