Borsada Yatırım Nasıl Yapılır?

0
200 views
Borsada Yatırım Nasıl Yapılır?
Borsada Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsada Yatırım Nasıl Yapılır?

İnsanlar seneler boyunca çalışırlar ve bir yandan yatırım yapmak, bir yandan da hiç değilse eldeki parayı garanti altına almak için borsa alternatifini değerlendirebilirler. Bu noktada ise borsada nasıl yatırım yapılacağı konusu gündeme gelir. Her insan yatırımcı olabilir; ancak temel şartların sağlanmasına ve kişinin kendinden emin olması önemlidir. Borsada yatırım yapılmadan önce bazı konuların bilinmesi gereklidir.

Öncelikli olarak kişilerin borsa ile ilgili bilgi sahibi olmaları şarttır. Sadece bu kadarla sınırlı olarak değil, aynı zamanda borsada deneyim kazanmış olan kimselerin deneyimlerinden de faydalanılabilir. Bu noktaların önemi ise yatırım zamanı ortaya çıkar. Çünkü yalnızca arz ve talep ile ilgili olarak değil yakın ve orta gelecekte kağıtların belli durumlara nasıl reaksiyon gösterecekleri de bu bilgi ve birikimler ile yapılabilir. Çünkü yorum yapmak için sağlam bir bilginin ve en azından tecrübenin olması şarttır. Yatırımdan kastedilen eylemin özünde ise şirketlerin değerli kağıtlarının borsada satın alınması, bir nevi bireylerin o şirketlere ufak paylarla ortak olmasıdır.

 

Yüksek Risk Yüksek Kazanç Dengesi

Borsada yer alacakların bilmeleri gereken bir diğer husus ise kazançlar ile risk durumunun birbiri ile dengeli şekilde artması ya da azalmasıdır. Yani kişiler kolay para kazanma düşüncesi ile borsaya gelseler bile bir anda tüm mal varlıklarından da olabilirler. O nedenle de yüksek kazanç istenen ve bu ihtimaliçinriskin artırıldığı kağıtların aynı zamanda batabileceği de unutulmamalıdır. Eğer kişi daha garantici ise yüksek kazanç yerine düşük risk ve düşük kazanç da hesap edilebilir.

Kişiler ister kendileri doğrudan, ister aracı kuruluşlar aracılığı ile borsada işlem yapabilirler. Bu kuruluşların eğitim ve bilgilendirmelerinden yararlanmak da mümkündür. Kimi zaman söz konusu firmaların demo hesapları da asıl işlemlere başlamadan önce denenebilir. Bu şekilde tecrübe kazanılır.

Demo hesapların kullanılması yatırımcıların kendi stratejilerini oluşturmalarına da yardımcıdır. Yani kişiler deneme yanılma yolu ile asıl teminatlarını riske atmadan önce iyice pişerler. Bu deneyimin yanı sıra her geçen gün daha fazla detayın öğrenilmesi ve bilginin artırılması da eklenince kişi kendini borsaya hazır hisseder.

Borsa için temel ve teknik analizler olmak üzere iki koldan analizler de ortaya çıkar. Yatırımcı bunlara da dikkat etmelidir. Sektör ve piyasaya dair genel bilgilendirme ve incelemeler temel analizler kapsamına girerken, şirket mallarının fiyatları ile ilgili oluşturulan çeşitli grafikler de teknik analizler olarak bilinir. Yatırımcı mutlaka bunlarla da ilgilenmelidir.

Bir Cevap Yazın