Ekonomide Finansal Sistemlerin Etkisi

0
81 views
Ekonomide Finansal Sistemlerin Etkisi
Ekonomide Finansal Sistemlerin Etkisi

Yaşadığımız dünyada finansal işlemlerin yapılması ile ekonomik göstergeler ortaya çıkmaktadır. Ekonomik göstergelerde merkez bankalarının etkisi son derece fazladır. Borsa merkezlerinden Boj bugün, Fed Çarşamba ve Boe ise Perşembe günü aldıkları faiz kararlarını açıklayacak. Amerika Birleşik Devletinden yapılacak olan başkanlık seçimleri 8 Kasımda yapılacak. Bu seçim öncesinde Fed’in herhangi bir şekilde faiz artışı beklenmiyor.

Fed’in toplantılarında her daim faiz artışı düşüncesi canlı olarak bulunmakla birlikte Yellen’in girmediği toplantıda herhangi bir faiz artışı kararı da çıkması pek olası değildir. Bununla birlikte alınacak kararlarda Aralık ayı için faiz artışı olasılığına değinilmesi olasıdır. Bu kararlar sonucunda dolarda güçlenme olabilecektir.

Önümüzdeki Cuma gününde Amerika Birleşik Devletlerinde açıklanacak olan istihdam sonuçlarının da doların piyasasını değiştirebilir. Ülkemizde ise Perşembe günü TCMB’nin adımları ile şekillenme bakımından bir takım beklentiler mevcuttur. Önümüzdeki başkanlık sistemi tartışmaları ve hafta sonundaki seans açıklamaları sonrasında kredi derecelendirme kuruluğu S&P nin ülkemiz hakkındaki değerlendirmesi de beklenmektedir.

Dünya petrol üreticileri olan OPEC’in viyana görüşmelerinden somut bir karar çıkmaması ile petrol fiyatları düşüşe geçmiş, bu durum küresel alanda baskı altında kalmaktadır. Bu durum ülke içinde ise 78,500 değerinin üzerinde tutunması ile neticelenmektedir. Hafta başında gelen bilgiler ile %0,29 yükselişle 78,558 puanından başlayan değer gün içinde ortaya çıkan gelişmeler ile %0,23 değerle 78,517 puanında işlem görmüştür. Piyasa düşünürleri rakamın 78,500 seviyelerinde tutunmasını düşünmekle birlikte oluşabilecek değişimler ile 80,500 veya 78 binin aşağısında oluşması durumunda satışı artırmakta olduğunu düşünmektedir. Ayrıca bu alandaki düşünürler 78 binin aşağısında oluşabilecek satış endeksi ile piyasa baskısı oluşabileceği ve bu durumun 77,000 e doğru çekilebileceğini görüşünü savunmaktadırlar.

 

Ülkemizde önerilen haftanın hisse senetleri

Ülkemizde borsa işlem gören hisse senetleri arasında geçen hafta önerilen ALARK, HALKB, MGROS, ENKAI ve TKFEN haftayı -0,89% ile kapatırken TURPS’ı hisse senedi havuzumuzda tutmaya devam ederken, mevcut durumda güncel hisseleri ODAS, ARCLK, SAHOL ve ECİLC %0,21 yükselmekte ve TCELL %0,40 ile düşüş planlanmaktadır. Bu bilgiler Anadolu Yatırımdan iletilmektedir.

Bir Cevap Yazın