Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
334 views
Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanlar sahip oldukları gelirleri ve nakit birikimlerini bir şekilde değerlendirmek isterler. Bu durum son derece normal ve doğaldır. Çünkü hayatın her evresinde nakit para ihtiyacı olacaktır. Paranın kendi kendine değer kaybetmesi ya da bir yatırım aracında değerlendirilmemesi ciddi anlamda olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ancak bir şekilde yatırım fonksiyonları ile içli dışlı hale getirilen birikimlerin gelecek adına umut taşıdıkları da görülür. Tasarruf sahiplerinin sahip oldukları birikimleri hisse senedi alarak değerlendirmeleri de gayet mümkün ve mantıklı iken, A tipi fon alımı veya kendi portföylerinin oluşturulması yolları bu anlamda tercih edilebilir. Elbette ki hisse senedi alırken bazı noktalar çok kritik önem taşır. Peki, nedir bu dikkat edilmesi gereken noktalar?

 

Hisse Senedi Alırken Neler Öne Çıkar?

Öncelikli olarak hisse senedini almayı düşündüğünüz şirketlerin sektörlerine göz atmak mantıklı olacaktır. Yani firma ve sektörü hali hazırda olumlu bir tablo çiziyor ise muhtemelen getirileri ve geri dönüşleri de gayet olumlu olacaktır. Uzun vadeli büyüme potansiyeli, sektörde dönen nakit akışı gibi durumlar bu tarz firmalar ile ilgili kafanızda belli başlı fikirleri oluşturacaktır. Sektörün cazibesi, sizi cezbetmesi önemlidir.

Öte yandan hisse senedi alınacak olan şirketin sektördeki konumu da fazlası ile önem taşır. Örnek olarak inşaat sektörünün çimento işlerinde lider konumda yer alan bir şirketin hisseleri, alt sınıf ve ufak çaplı bir çimento firmasına göre daha trend değerlere ulaşabilir. Bununla beraber şirketin işletme kalitesi de önemlidir. Güven veren firmaların hisse senetleri de kolay değerlenir.

Şirketlerin ileriye dönük yatırımları ve bu alanda istikrar göstermeleri de dikkate değer noktalar arasındadır. Çünkü süreklilik arz eden yatırım hamleleri olgun sektörlerdeki güçlü firmaları daha da değerli hale getirmektedir.

Tüm bu konuların üzerine genel bir değerlendirmek yaparak söz konusu hisse senetlerinden alınıp alınmaması ile ilgili kafalardaki fikir daha da net hale gelebilmektedir.

 

Hisse Senetleri ve Firmalar Analiz Edilirken Hangi Analiz Konuları Öne Çıkar?

Üstünkörü bir değerlendirmeden ziyade daha teknik hamleler yapabilmek açısından mali tablolara göz atmak, yani bilanço, gelir tablosu ve nakit akım tablosuna bakıp incelemelerde bulunmak önemlidir.

Dönen varlıklar, duran varlıklar da genel anlamda aktifler ismi ile bilinir ve incelenir. Bu sayede çeşitli nakitler ve stoklar hesaplanabilir.

Tüm bunlara ek olarak şirket borçları genel giderler, ekstra masraflar ve diğer önemli gider tabloları da mutlaka incelenmelidir.

Bir Cevap Yazın