Ticaret Borsası Nedir?

0
618 views
Ticaret Borsası Nedir?
Ticaret Borsası Nedir?

Ticari hayatı kolaylaştırmayı amaç edinen kurumlar arasında gelen Ticaret Borsası, hisse senetleri yatırımları gibi gerçek mallar ile ilgili el değiştirmeleri kontrol etmektedir. Arz talep dengeleri ile bir takım fiyatların oluşmasının ardından alıcı ile satıcıların buluşması ve ticaretin aktif şekilde sürdürülmesi konularında bu kurum yardımcı olmaktadır. Ticaret Borsası kanunen de belli bir çerçevede değerlendirilir ve tanımlanır. Söz konusu tanımda “borsaya dahil maddelerin alımı, satımı ve borsada oluşan fiyatların tespit, tecil ve ilanı işleriyle meşgul olmak” ibaresi de aslında bu kuruluşun yaptığı işi özetlemektedir.

Ticari hayatta oldukça büyük bir rol oynayan ticaret borsaları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ne (TOBB) bağlıdır. Yine bu kuruluşların açılıp kapanması söz konusu birliğin elindedir.

 

Ticaret Borsalarının Görevleri Nelerdir?

Kanunen belli başlı kıstasların yayınlanması ve bu çerçevede de ticaret borsalarında alınıp satılacak olan malların ortaya konması önemlidir. Daha çok kolay satılan, hemen bozulmayan ve üzerinde rekabet olan ürünlerin bu kapsama alınması ise yine dikkat çeken bir diğer detaydır. Bu tarz ürünlere sahip olan tüccarlar ise söz konusu ticaret borsalarına başvurmaları halinde bu kuruluşların üyeleri olabilirler. Ardından ise bu ürünlere daha kolay ve rahat bir şekilde alıcı bulabilirler. Yani ticaret borsaları, üyelerine çok daha seri ve kolay bir ticaret yapma şansı yaratır.

Ticaret Borsaları belirledikleri ürünlerin mutlaka rekabet koşulunu sağlamasını şart olarak sunmaktadır. Üzerinde rekabet olan ürünlerin satışlarına yardımcı olan bu kuruluşlar, bu sayede hem ilgili sektöre can vermekte, hem de üreticinin ya da tüccarın nakit akışını sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Ticaret Borsaları’na dair görev tanımları, 5174 sayılı kanunda da madde madde belirtilmektedir. Söz konusu görevler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Borsaya dahil olan maddelerin alım ve satımlarını tescil etmek
  • Bu maddelerin fiyatlarını tespit ve de ilan etmek
  • Maddelerin alıcılarını ve satıcılarını yönlendirecek çeşitli düzenlemeler yapmak
  • Söz konusu ürün ve maddeler ile ilgili hem yurt içi, hem de yurt dışı piyasaları takip ederek fiyatları güncel tutmak
  • Borsaya dair çeşitli konularda yeri geldiğinde siyasi organlara başvuruda bulunarak ticari hayatı daha da kolaylaştırmak için adımlar atmak veya bu adımların atılmasını sağlamak

Günümüzde ticaret borsalarına gerek illerde, gerek ilçelerde fazlası ile ihtiyaç duyulmaktadır. Her geçen gün bu borsalara olan talepler de artmakta ve tüccarlar için yeni şanslar yaratılmaktadır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPetrol Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki İçerikVadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir?
Altin.NET - Piyasa analizleri yaparak, siz değerli kullanıcılarımıza/ziyaretcilerimize bilgilendirme amaçlı notlar ve bilgiler paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın