ABD Ekonomisinde Son Gelişmeler

0
198 views
ABD Ekonomisinde Son Gelişmeler
ABD Ekonomisinde Son Gelişmeler

Hans Redeker’in güncel açıklaması yatırımcıların gönlüne su serpmeye niyetli birinden çok yangına benzinle yürüyen birinden gelmiş gibi gözüküyor. Morgan Stanley küresel döviz strateji departmanının başında bulunan Redeker, FED’in faiz arttırımına gitmeyeceğini, ABD ekonomisinin yeni bir finansal krizin eşiğine geleceğini ve takip eden süreçte doların %5’in üzerinde değer kaybedeceğini açıkladı.

Bu açıklamanın gelmesi açıkçası bizleri çok şaşırtmadı, zira ABD ekonomi büyüme oranı tahminlerin (ortalama olarak 2.5% bekleniyordu) neredeyse yarısından daha da az (%1.2) gerçekleşti ve yine bu veriyi takip eder şekilde USD %1.5 seviyelerinde değer kaybına uğrayarak bu seneki en kötü değerini kaydetti. Amerikan ekonomisinin mevcut göstergelerini oldukça kötümser gözlüklerle incelemekle birlikte üzülerek belirtiyorum ki, tünelin sonunda daha uzun bir süre ışık yok, aksine talep gücünün daha da zayıflayacağını belirtebilirim.

Boğa ve ayının savaşı sırasında esen yalancı rüzgar yatırımcıyı gardı düşük bir şekilde yakaladı ve roundun sonunda en ağır aparkatını vurmaktan çekinmedi. Beklenti üzerinde seyreden sanayi, istihdam ve perakende verileri adeta “Fed faiz arttıracak” diye bağırırken hiç beklenmedik bir bölgeden gelen ufak bir sinyal ile bütün bu plan suya düştü. Robert Kaplan’dan gelen “Faizleri artırmak için fırsat aramamız gerekiyor ancak bunu zorlayamayız.” açıklamasından sonra faiz arttırımının bir yekün hamle yerine kademeli bir şekilde gerçekleşeceği netleşti. Burada açmak istediğim küçük bir parantez var; bu açıklama Yellen’dan gelmedi, Robert Kaplan FED’in Dallas Başkanı. Bu da bize şunu göstermeli; Eğer FED’in açıklamalarını piyasayı daha rahat görmemizi sağlayan bir deniz feneri gibi görüyorsak illa her zaman ışığın en güçlü halini (Yellen) beklemek zorunda değiliz. Arada sırada “çatlak”lardan gelen küçük ışık hüzmeleri de bizlere yol gösterebilir…hem de zamanın çok daha öncesinde.

Bu açıklama elbette en çok vadeli işlem traderlarını ve portföylerini etkiledi. Faiz arttırımı olasılığı için rakamı %50’den açan traderlar açıklamayı takiben bu oranı hızlıca %35 seviyelerine indirmekten hiç çekinmediler. Özellikle Ağustos ayının ilk 2 haftası yıl sonuna kadar FED’in alacağı kararları okumak açısından avantajlı bir zaman aralığı olacak zira finansal yılın kapatılmasına sadece 4 ay kaldı ve bu saatten sonra alınacak her hamle 120 km yapan bir arabayla keskin viraja hız kesmeden girmeye benzeyecek.

Duvara mı çakılacağız, yoksa yola tutunabilecek miyiz? Bunu sadece zaman gösterecek.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMarket Nasıl İşlem Görür? Al ve Satın Dengesi
Sonraki İçerikSterlin Savaşları
Konsept Dışı, Sivri Köşe, Gitar Dergisi ve daha birçok dergide editörlük yapmıştır. İçinizdeki İrlandalılar’da yazmaya devam etmektedir. Birçok online kreatif projede metin yazarlığı ve senaristlik yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın