ABD Seçimleri ve Haftalık Ekonomi Hareketlenmeleri

0
74 views
ABD Seçimleri ve Haftalık Ekonomi Hareketlenmeleri

Bilinidiği üzere cuma günü ABD ‘de yeni başkan olarak Donald Trump’ın adı açıklandı. Bu sonuçla beraber Amerikan dolarının enflasyonu destekleyeceği çoğu kesimler tarafından konuşulmaya başlandı. Bu görüşlerle beraber büyüme faktörleri de göz önüne alındığında dolar, son dokuz ayın en yüksek değerlerine ulaştı. Amerikan dolarının bu büyük değişimden sonra dolar endeksi diğer majör dövizler karşısındaki performansı ise 99.05 den işlem görmeye başladı.

Bu hafta içinde dolar büyük reaksiyon göstererek 2,02% artışla Kasım 2015 ten bu yana en büyük değişimi gösterdi. Bu endeks hiç de yabana atılacak bir rakam değil. Bu değişimin altında gene Trump etkisi yatmakta. Trump’ın yönetiminin enflasyonu ve ekonomik anlamda büyümeyi artıracağına yönelik beklentilerin etkisi rakamları bu denli değişikliğe uğrattı. Tüm bunlarla beraber ABD’de faiz oranlarının artacağı yönündeki beklentiler ve söylentiler Amerikan Dolarının artışında büyük rol oynamıştır.

Tüm bunlar yaşanırken Euro’da da büyük değişimler oldu. Euro büyük gerileme kaydetti,bu gerileme Mart ayından beri ilk defa bu kadar dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır.Yine Amerikan Doları ‘Yen’ karşısında değer kazandı. 2,41% artışla 106,67 seviyesine yükselen Amerikan Dolar tabi ki dış ticarette de radikal kararların alınmasına ve ticari hamlelerin bir bakıma yavaşlamasına neden oldu. Ayrıca Avustralya ve Yeni Zellanda doları karşısında & 1 değer kaybetti ve Kanadı doları 1 Mart’tan bu yana en düşük seviyelerde seyretmeye başladı.Meksika Peso’ sunda durum ise oldukça dikkat çekici! Rekor seviyede gerileme kaydeden Peso, USD/MXN 20,83 seviyesinden işlem görüyor. Bu durum karşısında önümüzdeki günlerde  ABD merkez bankası başkanı Janet Yellen konuyla ilgili bir açıklama yapıcak.

İngiltere’de piyasa katılımcılarının tüketici fiyatları, istihdam ve perakende satış verilerini beklemeye başladığı konuşulmaya başlanılan söylentiler arasında. Aynı zamanda Japonya’da üçüncü çeyrekle ilgili veriler açıklanacak. Yen’in artışı ve bu artışın ekonomide büyümeye nasıl bir etki ediceğinde şimdiden büyük merak konusu halini almış durumda.Şimdi sizlere önümüzdeki haftalık periyotta piyasaları etkileyebilecek bazı olaylardan bahsedelim;

14 Kasım Pazartesi günü Japonya’da üçüncü çeyrek ekonomi ile ilgili büyüme verileri açıklanacak. Çin de sanayi üretimi ilgili veriler açıklanacak ve ticari anlamda büyük değişikliklerin olabileceği varsayımlar arasında. European Central Bank dan Başkan Mario Draghi Roma önemli açıklamalarda bulunacak.

15 Kasım’da Avustralya son para politikası çerçevesinde yaptığı toplantı neticesinde elindeki tutanakları dünya basını ile paylaşacak. Yine aynı tarihte  Almanya üçüncü çeyrek büyüme verilerini yayınlayacak.

16 Kasımda İngiltere aylık istihdam raporu hakkında açıklamalarda bulunacak.ABD’de sanaayi üretimi ile ilgili son tablo açıklanacak ve yapılması planlanan hamleler konusunda bilgiler verilecek.Revize edilen enflasyon verileri açıklaması da Euro bölgesinde gelecek.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve Fed Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları ile hafta son bulacak.

Bir Cevap Yazın