Altın ve Döviz Rezervleri Eriyor mu?

0
49 views
Altın ve Döviz Rezervleri Eriyor mu?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamayla piyasaları salladı. ‘’Şirketlerin çok ciddi anlamda döviz açığı var‘’ açıklaması bir alarm niteliğinde algılandı.

Döviz kurunda yaşanan artış ve dalgalanma ülkeye gelen yabancı sermaye akışında da daralmaya neden oldu. Döviz arz ve talep dengesinde görülen uçurum döviz rezervinin erimesine neden oldu. OHAL uygulamalarıysa bu kaygıların artış göstermesine neden odu.23 Eylül tarihinden bu yana Merkez Bankası altın rezervinin 4,2 milyar dolar ve döviz rezervinin de 7,6 milyar dolar azaldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. %10’luk bir erimeye işaret eden bu rakam 11 Kasım tarihinden bu yana düzenli olarak sürüyor ve büyüyor.

Merkez Bankası Ne Durumda

Altın rezervlerinde ciddi bir erime ile karşı karşıya kalan Merkez Bankası son 3 yıla bakıldığında en kötü senaryoyla karşı karşıya. Altın piyasalarının döviz kadar hareketli olmamasına karşılık yaşanan kayıp OHAL sonrası dönemle birlikte artış göstermiş ve hız kazanmış gibi görünüyor. Yılın başında 515 ton olan altın rezervi 16 Aralık haftasına gelindiğindeyse 378 tona gerilemiş görünüyor. %27’lik bir orana sahip olan düşüş, son 3 yılın en yüksek rakamı olarak görülüyor. Altın rezervinin neredeyse yarısına karşılık gelen bu hareketlilik piyasalar tarafından da olumsuz olarak görülüyor. Bu rezervin 116 tonu Merkez Bankası’nın kendi stoku. Kalanı ise istendiği anda çekilme ihtimali olan zorunlu karşılık. Bunun yanı sıra döviz rezervlerindeki azalış ise bankaların likidite ihtiyacının bir karşılığı olarak açıklanabilir. Altın rezervindeki kayıp ise kredi kaygısı taşıyor.

Gelecek yıl ile ilgili olarak ekonomi piyasalarında rahatlamanın söz konusu olacağı sıklıkla vurgulansa da sicil affı ve KOSGEB faizsiz kredi uygulamasına gösterilen rekor ilgi reel piyasaların bu kadar rahat olmadığının da göstergesi. Döviz bozdurarak TL’ye yatırım yapılma çağrısına vatandaştan gelen destek sürerken bu süreçten en çok etkilenen emlak piyasasındaysa rahat bir nefes alındı. Dövizini bozdurarak gayrimenkule yatırım yapanların sayısı artarken özellikle yapılan kampanyalı satışlar ve banakların faiz düşürme politikaları kararsız müşterilerin cebindeki paranın piyasaya girmesini sağladı.

Bir Cevap Yazın