Avrupa Ekonomi Verileri Euro’yu Etkiler Mi?

0
217 views
Avrupa Ekonomi Verileri Euro'yu Etkiler Mi?
Avrupa Ekonomi Verileri Euro'yu Etkiler Mi?

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için çeşitli adımlar atmaya yoluna gidiyor. Mart ayında piyasaların ani bir refleksle beklentisinin üzerine çıkılarak faiz indirimine gidildi, bir yandan da piyasaya verilen ucuz para miktarı artırıldı. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası, prefinansman faizini sıfıra indirirdi, merkez bankasında bekletilen para karşılığında ödenen mevduat faizi de -% 0,3 seviyelerinden % 0,4’e seviyelerine kadar düşürüldü.

 

Euro Bölgesi’nde yapay yükseliş

Avrupa Merkez Bankası’nın uzun bir eylemsizlik sonrasında mart ayının başında attığı bu ciddi adımlar Euro Bölgesi’nde bir hayli olumlu karşılandı.  ECB’nin faiz indiriminden sonra Euro, diğer para birimleri karşısında bir miktar değer kaybetti. Euro Dolar paritesinde % 1’lik bir düşüş gerçekleşti. Avrupa borsalarında bu durum pozitif bir etki yarattı ve banka hisseleri öncülüğünde yukarıya doğru bir ivme yakalandı.

 

Avrupa piyasalarında sular durulmuyor

Yükseliş trendiyle birlikte Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,63 artarak 9.682,99 puana, İspanya’da IBEX 35 yüzde 0,83 değer kazanarak 8.497,60 puana ve Paris’te CAC 40 endeksi yüzde 0,22 artarak 4.312,63 puana yükseldi. Bu gelişmenin hemen arkasından Avrupa Merkez Bankası Başka’nı Mari Draghi, faiz indirimi konusunda daha fazla hamle yapmayacaklarını açıkladı ve piyasalarda sert bir düşüş yaşandı. Mart ayının ortasında yaşanan bu gelişmeyle Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1,7 geriledi. Alman Dax endeksi ise % 2,3’lük kayıpla Avrupa borsalarında en sert düşüşü yaşadı. Bu hızlı dalgalanmayla Euro Dolar paritesi % 1,5 artışla 1,115 seviyesinden işlem görmeye başladı.

 

Büyüme tahmininde düşüş

Avrupa Merkez Bankası’nın ana aktör olduğu tüm bu gelişmelerden sonra rekdi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s,  Euro Bölgesi’nin 2016 yılı için büyüme tahminini % 1,5 seviyesine çekti. S&P, daha önce büyüme tahminini %1,8 olarak açıklamıştı. Bu değişimle birlikte % 1,1 olarak açıklanan yıllık enflasyon tahminini üçte bir oranında düşürüldü ve % 0,4 olarak revize edildi.

 

Büyüme tahmininde bir değişiklik de Türkiye için

Tüm bu hareketlilik sürerken Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için büyüme beklentisini % 3,2’den % 3,8’e yükseltti.  IMF, asgari ücretin 1300 TL’ye yükseltilmesinin tüketimi artıracağı öngörüsünde bulunuyor. IMF’nin Avrupa Bölgesi ve ekonomisi güçlü diğer ülkelerin para birimlerinin hızla değer kaybetmesi riskini de ortaya koyuyor. Bu kısa vadede Euro karşısında Türk Lira’sının değer kaybedebileceğini gösterse de uzun vadede ciddi bir değişiklik beklenmiyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikForex Yatırım İşlemleri Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikDöviz Yatırımı Nasıl Yapılır?
Yenilik avcısı. Teknoloji, fotoğraf ve seyahatsever. Y kuşağı mensubu bir İletişim Bilimleri Fakültesi mezunu. Finans ve bankacılık sektörlerinin önde gelen pek çok markası için içerik pazarlama stratejisi geliştirdi.

Bir Cevap Yazın