Brexit Sterlin Düşüşünü Durduramaz

0
218 views
Brexit Sterlin Düşüşünü Durduramaz
Brexit Sterlin Düşüşünü Durduramaz

İngiltere yakın bir zamanda referanduma gitmeye hazırlanıyor. Referandum birçok çevre tarafından sabırsızlıkla beklense de referandum sonucunda çıkan kararın Sterlin’in; Euro ve Dolar karşısında gerilemesi bekleniyor.

Sterlin üzerinde yaşanacak olan gerilemenin nedeni ise Brexit referandumunun yapılmasına neden olan nedenler. Nedenlerin en başında ise İngiltere’nin mali ve aynı zaman da politika birliğini benimseme adımları atan AB’ye bağlı kalma endişesi. İngiltere bu durumun egemenliği üzerinde bir risk yarattığına inanıyor gibi gözükmekte.

Diğer bir neden ele alınacak olursa; AB ekonomisinin yavaşlıyor olması ve İngiltere’nin bu yavaşlama içinde kaybolmak istemeyerek büyümeye devam eden dış dünya ile entegre olma çabası demek mümkün.

İki neden de ele alındığı zaman İngiltere AB’den ayrıldığında dış dünyaya açılma isteği ile gelişmekte olan ülkeler arasında yer alacak ve dış dünya rekabeti içinde yer alabilmesinin tek yolunun da Sterlin’in kısa ya da uzun vadeli olarak düşmesi. Eğer İngiltere dış dünyaya açılmayı arzularsa Sterlin’in düşüşü kaçınılmaz demek mümkün.

Eğer İngiltere AB içerisinde kalmaya devam ederse bu durum da İngiltere’nin AB içinde özel bir statüye sahip olması anlamına gelmektedir; bu durum kısa vade içirişinde Sterlin yükselişine neden olabilir ancak uzun vade de İngiltere’nin yeni konumu ve bu konumun gerekleri göz önüne alındığında Sterlin yine düşüş yaşayacaktır.

Sterlin/Dolar paritesini etkileyen bir diğer unsur bu gün Yellen tarafından yapılacak olan açılama da olabilir. İngiltere kamu sektörüne dayalı olarak borçlanma ihtiyacını ABD üzerinden karşılıyorsa Sterlin/Dolar açıklamalardan etkilenecektir.

Dolar ele alındığında ise Dolar’ın son durumu talebin arttırmasına neden olacak gibi duruyor. Talep artışı ile beraber hisse senedi piyasaları üzerinde bir gerileme yaşanması ve Sterlin/Dolar paritesi üzerinde bu durumun etkili olması kısa süreli bir yükseliş anlamını taşıyabilir. Kısa vadeli olarak ve kısa metrajlı olarak satış yapmak bu durum için oldukça uygun bir zemin hazırlıyor.

Bir Cevap Yazın