Dolar Bir Kez Daha Mı Rekora Koşuyor?

0
62 views
Dolar Bir Kez Daha Mı Rekora Koşuyor?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve nihayete eren ABD başkanlık seçimleri sonrası para piyasalarındaki bilinmezlik devam ediyor. Trump zaferinden sonra ABD’de gözlemlenen hazine tahvil fiyatlarındaki orantısız yükseliş Türkiye’de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri baskı altına almaya ve akıllarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor.

Tahvil fiyatlarının yükselişi inanılmaz derecede artarken, dolar tarihinin en yüksek rakamı olan 3.30 seviyesi derecesine merdiven dayamış vaziyette. Hesaplanan verilere göre tahvil değerleri yüzde 11 derecesini aşmış ve durumun daha ne kadar artış göstereceği tüm dünya tarafından merak edilmekte. Donald Trump’ın seçimleri kazanmasının ardından geçen haftaki işlem limit hesaplamaları 3.30’u tespit ederken, bu sabah 09:00 sularında 3.2595 ila 3.2619 aralığında bir hareketlenme tespit etti. Dolar günü 3.28 ile kapatırken yükselme hızı ise 3.2985 olarak hesaplandı. Değerlerde gözle görülen bir değer olmazken dolar güne gene 3.28  seviyesinde başladı. Dolar kuru ise saat 12:00 itibariyle 3.27 den işlem görmeye devam etti. Trump zaferiyle sonuçlanan seçimler sonucunda piyasaların beklentisi oldukça farklı şekillenmekteydi. Bu bekleyiş enflasyonun artacağı ve Trump’un genişleyici bir politika izleyeceği yönündeydi. Hazine tahvil getirileri son on yılın en yüksek değerlerine ulaşırken dolar, son 14 yılın en yüksek kurlarını yakalamaktaydı.

Bugün Amerika basınından yüksek trajlı bir gazeteye açıklamalarda bulunan deneyimli bir bankacı ‘ABD hazine tahvillerindeki hareketlenmelerin takip edilmesi gerektiğini’ söyledi. Tüm piyasaların oraya göre paralel hareketlenmeler sergilediğinin de altını çizen deneyimli finans adamı,bugünün haftanı veri anlamında en öne çıkan günü olduğunu da sözlerine ekledi. Hazine ihalelerine gelecek olan talebin düşünülmesi gerektiğinin ve dolar/tl’nin 3.30 direncini izlediğini bununla birlikte gün içinde değerin yeniden test edilebileceğinin de üstünde durdu.

Küresel olarak faizlerin arttığını ve bu ortamda yatırımlarında düştüğünü söyleyen bankacı ihalelere gösterilen talebin de düştüğünden söz etti. Böylesine farklılık gösteren bir ortamda değişken tahvile daha çok yönelineceğini belirtirken, diğer ihale taleplerinin stabil kalabileceği tahmininde bulundu.

Tahvil bono piyasasında da önemli değişkenlikler gözlemlenirken 11 Şubat 2026 bildirimli on yıllık gösterge tahvili 15 Kasım itibariyle kapanışta yüzde 11.06 rakamlarına ulaşan bir grafik sergiledi. Valörde 11.14’e kadar yükselen tahvil değerleri saat 17:10 da yapılan son işlemde ise 11.04 seviyesindeydi.Bu tablo bize şunu gösteriyor ki 10 yıllık tahvil Şubat ayından bu yana ilk kez bugün itibariyle yüzde 11 seviyesini aştı.

Bir Cevap Yazın