Dolar ve Euro’nun İnanılmaz Yükselişi

0
49 views
Dolar ve Euro’nun İnanılmaz Yükselişi

Hem dünya gündeminde hem de ülke gündeminde çok etkili olayların yaşanması ve siyasetin belirli etkisi ile birlikte aylar öncesinden dolar artışları başlamıştır. Bir dönem her ne kadar düşürülmeye çalışılsa da artış hala devam etmekte. Öyle ki bu artış son zamanlarda rekor seviyelere ulaştı. Daha önceden hiç bu rakamlarda göremediğimiz doların fiyatı şuan 3,59’larda. Gün içerisinde artışlara devam eden dolar 4 e oldukça yakın.

Yükselen Doların Etkileri

Doların yükselmesi piyasa içerisinde neredeyse her alanı etkiledi. Özellikle alışveriş listelerinde yapılan değişiklikler zam olarak kullanıcılara sunuldu. Birçok alanda zamların yaşanması ile birlikte maaşların yetersiz kalması neticesinde ise son dönemde asgari ücrete de zam yapıldı. 1300 olarak verilen asgari ücretin son rakamı ise 1403 lira oldu. Aynı zamanda emeklilere promosyon verilecek olması ile birlikte memurlara ikramiye verilmesi de gündemde. Bu ve benzeri projeler ile birlikte her ne kadar doların etkisi giderilmeye çalışılsa da son zamanlarda fiyatlara yetişmek oldukça zor.

Euro’da Zirvede Yer Alan Para Birimi

Doların ile birlikte yükselen bir diğer para birimi de Euro’dur. Bu kapsamda Euro son hali ile 3,81 rakamına ulaştı. Aynı anda iki farklı para birimi üzerinde yaşanan bu artış alıcıyı ve tüketiciyi oldukça büyük etkiledi. Son zamanlarda da etkilemeye devam edeceğe benziyor. Euro da tarihi içerisinde bu rakamı ilk kez gördü. Dolar ile birlikte neredeyse yarışan bu para birimi de Türk piyasasını fazlası ile etkiledi.

Türk Lirası Ne Durumda?

Dolar ve Euro üzerinde gerçekleşen bu artış sadece Türk piyasasını değil aynı zamanda Türk Lirasını da etkiledi. Bu anlamda Türk Lirası en çok değer kaybeden para birimleri listesinde yer almakta. Yaşanan bu değer kaybı ise hem doların hem de Euro’nun artması ile birlikte devam edeceğe de benziyor. Türk Lirasının bu kadar değer kaybı da tarihi içerisinde önemli olarak görülüyor. Çünkü yaşanan değer kaybı ile birlikte yapılan zamlar tüketicileri oldukça fazla etkiliyor. Çalışanlara ve emekliler özel düşünülen projeler ise her geçen gün değerlendiriliyor.

Bir Cevap Yazın