Dolar Güne Nasıl Başladı?

0
30 views
Dolar Güne Nasıl Başladı?

Gelişmekte olan piyasalarda yaşanan pozitif havanın Türk Lirası üzerindeki pozitif seyri kendini göstermeye başladı.

Son aylarda rekor üstüne rekor kıran dolar kurunda hafta başından bu yana düşüş yaşanıyor. Geçen haftaya kadar süren aşırı yükseliş ardından bu hafta başında satışlar gelmeye başladı ve kur yönünü hızlıca aşağıya doğru çevirdi. Aşağıya yönelişte düşük gelen enflasyon oranının da etkisi var elbette, ama ağırlıklı olarak kar satışlarının etkili olduğunu söylemek mümkün.

Hafta başından bu yana yaklaşık %5 değer kaybeden dolar kurunun daha ne kadar değer kaybedeceğini söylemek elbette çok güç, ama uzmanlar bu düşüşün ardından bir miktar alım gelse de doların 3,50 seviyelerini aşmayacağını ve bu seviyelerde kalacağını söylüyor. Dolar ile birlikte Euro kuru da düştü ve son 20 ayın en düşük seviyesine geldi. Geçen hafta sonunda İtalya’da yapılan anayasa oylamasında hayır oyu çıkması, ardından İtalya Başbakanı Renzi’nin istifa edeceğini söylemesi Euro’nun Dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu ve Euro kuruna İngiltere’den sonra bir darbe de İtalya’dan geldi.

Kurda Dengenin Nerelerde Duracağı Netlik Kazanmadı

Döviz piyasalarında suların durulması ekonominin genel gidişatı üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Sürekli yükselen kur, hem şirketlerde hem de vatandaşta olumsuz bir havaya yol açmış ve ekonomik beklentilerin negatife dönmesine yol açmıştı. Özellikle yılbaşı döneminde hediyelik satışlardan büyük cirolar bekleyen mağazalar çok endişeliydi. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde hem fiyatları artırmak zorunda kalacaklar, hem de döviz bazlı kiraları giderek yükselmeye devam edecekti. Neyse ki korkulan olmadı ve sular durulmaya başlandı.

Ekonomik göstergelerdeki olumsuz sonuçlar, sadece bugünü değil, aynı zamanda gelecek ayları ve hatta yılları dahi etkileyebiliyor. İlk yansıma satışların yavaşlaması şeklinde görülse de, asıl sorun yatırım kararlarının ertelenmesi veya iptali olduğunda ortaya çıkıyor. Milyonlarca genç işsiz bir nüfusa sahip olan ülkemizin, gençlerine iş yaratabilmesi için her yıl çok büyük yatırımlara ve dolayısıyla en az %6 büyümeye ihtiyacı var. Döviz kurlarındaki bu düşüşün yatırımları hemen olumlu etkileyeceğini düşünmek iyimserce olur, ama en azından alışverişlerini erteleyen vatandaşların tekrar alışveriş yapmaya başlayacaklarını söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın