Dolar Haftaya Sınırlı Düşüşle Başladı

0
58 views
Dolar Haftaya Sınırlı Düşüşle Başladı

Dolar, haftaya sınırlı bir düşüşle başladı. Bu düşüşün nedeni ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerinden kaynaklı olduğu bildirildi. Başkanlık seçimlerinde değişen beklentiler ve küresel olarak değer kaybetmesi sebebiyle Dolar’ın değerinin aşağılara çekilmesine neden olmuştur. Geçen haftalarda Türkiye borsasında yarım gün işlem gören Dolar 3,1273 oranına kadar yükselmişti. ABD’de yaşanan başkanlık seçimleri Dolar’ın değerini düşürmesi ile ülke ekonomisi de etkilediği görülmüştür.

Bu haftaya sınırlı düşüşle başlayan Dolar 3,1120 değerine inmiştir. Bundan önceki piyasa değeri 3,1250 oranı ile haftaya başlamasına rağmen zirvenin altında kalmıştır. ABD başkan adayı olan Hillary Clinton’a ait e posta adresinin kullanımı hakkında FBI tarafından incelemeler başlatılmıştır. İncelemenin amacı; Hillary Clinton’un seçimleri kazanmasına yönelik olan Dolar’ın piyasa gidişatında yaratacağı yeni değişimlerin sağlanmasıdır. Dolar ın düşüşündeki sarsıntılar başkanlık seçimini de etkilediği görülür. Dolar’ın Pound ve Euro karşısındaki Cuma günkü kaybettiği değerinin yeniden zirvelere çıkarılması hedeflenmiştir. Kayıpların en aza indirilmesi ve borsada değerinin yeniden canlandırılması için aday olan başkanların e posta adresleri üzerinden ülke ekonomisi üzerinden neler yapabilecekleri araştırılmıştır.

Bu haftaya sınırlı düşüle başlayan dolar için farklı kaynak incelemelerine gidilmiştir. İç piyasadaki kaybettiği değerin yükselişe geçmesi için dış ticaret işlemleri, iç borçlanmaların stratejilerinin 3 aylık süreçleri incelenecektir. İncelemeler sonucu finansal değerleri olumsuz etkileyeme faktörler üzerinde düzenlemelere gidileceği belirtilmişti r.

Merkez Bankası, Dolar’ın değer kaybı ile enflasyon tahmini yaparak stratejik düzenlemelere gitmeyi planladığını belirtmiştir. Ülke piyasalarını da etkileyen bu durum, başkanlık sistemindeki anayasa değişikliklerini de etkileyeceği düşünülmekte. Bu durum ABD faiz oranlarını da etkileyecektir. Merkez Bankası, olası baskılara karşı Dolar’ın borsa değerinin yükselişe geçmesi ve diğer haftaya zirvede başlaması için gerekli düzenlemelere başladığını belirtmiştir. Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin finansal ekonomisini geliştirmek ve Dolar üzerinden işlem yapılmasını arttırmak için tedbirlerde alınmıştır. Bunun için Hazine Finansmanı Programları takip edilerek enflasyonun önüne geçilmesi için önlemler bu hafta içerisinde alınacaktır. Programların takibi sonucu, Dolar’ın işlem görmesi ve zirvedeki yerini koruması amaçlanmıştır.

Bir Cevap Yazın