Dolar Hızla Yükselmeye Devam Ediyor

0
66 views
Dolar Hızla Yükselmeye Devam Ediyor

Doların son zamanlarda çok fazla fiyat değişikliği yaşaması Merkez Bankası tarafından açıklama yapılmasını sağladı. Bir dönem sonrasında ufak bir düşüş yaşanmasının ardından tekrar aynı hızla yükselmeye devam eden dolar fiyatı ile birlikte Merkez Bankası, bu yükselişin devam etmesi halinde yeni tedbirler alınabileceğini söyledi. Ülke içerisinde doların yüksek olmasının verdiği etkiler de gün içerisinde büyüyor. Hem bu etkileri olumlu olarak değerlendirebilmek hem de yükselmeden etkilenmemek adına Merkez Bankası dolar yükselişi ile birlikte yeni kararlar almaya devam ediyor.

Finansal İstikrarı Korumanın Önemi

Merkez Bankası içerisinde alınacak olan kararların altında finansal istikrarı korumak yatıyor. Sürdürülen istikrar ile birlikte dolar fiyatlarının yükselmesinden piyasanın artık etkilenmesinin durdurulması planlanıyor. Merkez Bankası bu yönde sadece planlar yapılması gerektiğinin açıklamasını bildirdi. Yapılacak olan planlamanın tarihi, zamanı ve koşulları gibi özellikleri hakkında henüz bir bilgi yer almıyor. Merkez Bankası açıklamalarını takip etmek bu yönde alınacak olan kararlar hakkında bilgi edinilmesini de sağlayacak.

Dolar Son Dönemde Euro İle Yarışıyor

Para birimleri içerisinde yaşanan yükselme sadece dolar üzerinden olmadı. Aynı zamanda Euro’da Dolar ile birlikte yarışır hale geldi. Bugün 3,74 ile birlikte rekor kıran dolar bu rekoru Euro’ya da yansıttı. 4,012 değerini kazanan Euro bu fiyat ile birlikte dolar ile yarış halinde gözüküyor. Hem doların hem de Euro’nun bu kadar yükselmesi sadece Türk Lirası’nı değil aynı zamanda birçok para birimini de olumsuz olarak etkiledi.Bu etkileri ülke piyasalarına kısa bir göz atarak çok rahat görebilirsiniz.

Altına da Talep Artıyor

Para birimlerinin yükseliş yaşaması ile birlikte yatırımcılar arasında hareketli bir dönem geçiyor. Yatırımlarını dolar üzerinden yapanlar bu dönemi karlı olarak ilerletiyorken aynı karı altın yatırımcıları da sağladı. Sadece dolar üzerinden değil altın üzerinden de büyük bir artış yaşanıyor. Ancak doların ön planda olması altın yatırımlarının daha geri planda kalmasını sağlıyor. Eğer küçük ve çeyrek altın fiyatlarının son dönemler içerisinde fiyat grafiğini incelerseniz bu alanda yaşanan artışı da çok rahat gözlemleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın