Dolar Kaç Lira Oldu?

0
89 views
Dolar Kaç Lira Oldu?

Dün kaydedilen son değişimlere göre dolar yeniden rekora koşuyor. Gittikçe yükselişte olan dolar bugüne de hareketli bir başlangıç yaptı. Doların bu kadar çok yükselişte olması ve rekor seviyelere ulaşmasının nedeni ise Amerika birleşik devletleri merkez bankasının faizlerdeki artış beklentisi oldu. Bu nedenle dolar son olarak 3.12 civarında görülerek tarihi bir rekora imza attı.

Son yıllarda savaşların da etkisi ile dolar oldukça hareketli bir yol izliyor. Amerika birleşik devletleri merkez bankasının faizlerdeki artış beklentileri de yükselmesine neden oluyor. Savaşlarda yaşanan jeopolitik risklerin gittikçe artması da doların yükselmesinde etkili bir rol oynuyor. Bu sabah saatlerinde dolar/TL kurunda ölçülen son değer ise 3,1250 liranın üzerine çıktı.

Irak ve Suriye’de yaşanan savaşın etkileri her alanda karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin Musul operasyonuna katılıp katılmaması konusundaki tartışmalar da piyasaları oldukça etkiliyor.

Suriye’deki Rakka operasyonu hakkında ABD komutanlarından korgeneral Stephen Townsend açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında bu yapılacak operasyona YPG güçlerinin de katılacağını ve etkin rol alacağını belirtti. Bu açıklamanın hemen ardından ise dolarda ani bir hareketlenme gözlendi ve 3,1056 liraya yükseldi.

 

Borsa İstanbul Endeksinde düşüş yaşandı

Güne düşüşle başlayan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 0,19 oranında değer kaybetti. Bankacılık endeksi ve holding endeksi de günü düşüşle karşıladı. 0,42 oranı ile bilişim endeksi sektördeki endeksler arasında en çok kazandıran endeks oldu. En çok değer kaybeden turizm endeksi ise yüzde 4,36 değer kaybetti.

29 Ekim’de işlem yapacaklar için ise Borsa İstanbul Pay Piyasası 12.40’a kadar hizmet verecek.

 

ABD’nin büyüme verileri merakla bekleniyor

Küresel piyasalar Amerika birleşik devletlerinin açıklayacağı verileri merakla bekliyor. Viyana’da yapılacak olan Petrol İhraç Eden Ülkeler toplantısına ilgi büyük.

Dayanıklı mal siparişleri verilerinin beklentileri karşılamaması üzerine bunun ardından Dow Jones, S&P ve Nasdaq endeksinin değer kaybetmesi de dikkat çekti.

Viyana’da yapılacak toplantının verileri açıklandığında piyasada oldukça etkili olması bekleniyor. Yapılacak bu OPEC toplantısı 2 gün sürecek.

 

Piyasanın takip edeceği bu günlük verilerin listesi ise şöyle:

  • 12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı Ekonomi Güven Endeksi ve ekim ayı tüketici güveni
  • 15.00 Avro Bölgesi, ekim ayı TÜFE
  • 15.30 ABD, 3. Çeyrek GSYH
  • 17.00 ABD, Michigan Üniversitesi ekim ayı Tüketici Güven Endeksi

Bir Cevap Yazın