Dolar Kuru Yılbaşı Tahminleri

0
76 views
Dolar Kuru Yılbaşı Tahminleri

Aralık ayının ortalarına yaklaşmışken ve yeni yıla girmeye sayılı günler kala, doların ne şekilde bir ilerleme kaydedeceği merak ediliyor. Dolar 2017 yılına yeni rekorlarla mı girecek, yoksa kurda düşme mi gerçekleşecek.

Bilindiği üzere, dolar piyasasında kısa süre içerisinde büyük değişiklikler meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin para piyasasına etkisi sürmeye devam ediyor. Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması ile dolar kurunda değer kayıpları yaşandı ve bu durum hala etkisini sürdürüyor. Uzun süredir yükselişte olan dolar kuru, 8 Aralık itibariyle 3,35’in de altına düşerek, geriye yönelik yaklaşık 3 hafta süresince en düşük değerine ulaşmışken, Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı karar ile tekrar yükselişe geçti. Aralık başı gibi yükselişten düşüşe geçen dolar şu an, 3.45 seviyesinde seyrediyor.

Önümüzdeki günlerde meydana gelecek olan bazı gelişmelerin piyasayı etkilemesi durumu söz konusu. 14 Aralık tarihinde FED’in alacağı faiz kararının yönü; 15 ve 16 Aralık tarihlerinde toplanacak olan Avrupa Konseyi (AK)’nin Türkiye ile ve Türkiye’nin AB müzakereleri ile ilgili vereceği kararlar ve yurt içinde ise meclis gündemine taşınacak olan Anayasa Değişikliği öngören yasa teklifi, ekonomi piyasasını etkileyecek durumlar olarak sıralanabilir.

TL Değer Kaybetmeye Devam Mı Edecek?

Dolar rekor seviyeye ulaşırken Türk Lirasının, dolar karşısında değer kaybetmesi durumu söz konusu. Bu durumun yılbaşına doğru nasıl seyredeceği ile ilgili daha net bilgiyi FED’in Çarşamba günü alacağı karar sonrası söylemek mümkün olacaktır. FED’in faiz artışına yönelmesi durumunda Türkiye için olumsuz sonuçları olabilir. Bu durumda Dolar 3.55 civarında seyredebilme riski taşımakla birlikte, FED faiz artışını yavaş tutarsa 3.30 bölgesinde bir dolar değeri de mümkün olabilecektir. Hatırlanacak olunursa, FED’in faizlerde artış yönündeki beklentileri, para birimlerinde %5’lik bir değer kaybına yol açmıştı.

Yeni yılda dolar kurunun nasıl bir artış – azalış göstereceğine, ABD Başkanlık seçimlerinin galibi Donald Trump’ın izleyeceği politika da yön verici olabilir. Trump’ın IŞİD ve Suriye gibi Ortadoğu meselelerine yönelik uygulanacağı siyaset ve dış ticarete yönelik izleyeceği tutum, bu anlamda oldukça önemli ve belirleyici olacaktır. Olumsuz gidişat durumunda, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan para birimlerinde değer kayıpları yaşanabilir.

Bir Cevap Yazın