Dolarda Tekrar Zirve Rekor Yaşandı

0
60 views
Dolarda Tekrar Zirve Rekor Yaşandı

Dolay 3.18 ile yine tarihi bir rekor gördü.

ABD seçimleri ile ilgili yarattığı iyimserliklere rağmen, ülkede artan iç siyasi olayları tansiyonlu bir şekilde geçti. Geç saatler de dolar 3.18’e yükseldi ve yeniden tarihi bir zirve yaşandı.

Bankaların aralarında ki piyasa sabah itibari ile 3.18, Euro ise 3.50 ve üzeri ile işlem görmektedir. HDP’li bazı vekillerin tutuklanması ile beraber hız kazandı. TL’de ki bu değer kaybı Türkiye’nin gelişmesinde ve para biriminin düşmesi bu sürecin kısa zaman içerisinde de çözüleceğinde endişe taşımaktadır.

Piyasa, ABD seçimlerini de yakından takip ederken iç piyasa da Eylül ayında ki sanayi üretimi verileri yakından takip ediyor. Dün mesai saatleri içerisin de 3.17’ye kadar yükselen dolar tarihi zirveyi yaşarken gece saatlerin de piyasada 3.18’e yaklaştı. Kur sabah saat 09:47’de 3.1775 ile işlem gördü.

ABD başkanlık seçimlerinden önce Clinton kazanma şansının daha yüksek gözükmesi ile beraber borsada iyimser bir seyir izlenilmekte. İstanbul Borsa’da BITS 100 endesksi güne düşüş ile başladı ve başlama puanı ise 75.646,30 yani yüzde 0,05 düşüş yaşandı.

Borsa açılışında, bankacılık ve holding endeksin de 0,02 değer kaybı yaşandı. Sektöre endeskleri arasında ise en fazla kazanan madencilik  yüzde 0,88 ve en çok değer kazanan sektör ise yüzde 0,39 ile inşaat oldu. Borsa analistleri, resmi olmayan bu sonuçların ertesi gün erken saatler de belli olmasını bekliyor. Ayrıca borsanın belli olacak sonuçların daha çok ABD başkanlık seçimlerin ana gündem olacağını belirtiyorlar. Avruğa da açılacak olan eylül ayı sanayi üretimleri verisi de yakından takip edebileceğini de belirttiler.

Bir Cevap Yazın