Dolarda Yaşanan Dalgalanma ABD Başkanı’nın Göreve Başlamasına Kadar Sürebilir

0
59 views
Dolarda Yaşanan Dalgalanma ABD Başkanı’na Bağlı

Başbakan Binali Yıldırım Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybının 2 ay daha sürebileceği yönünde açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı’nın göreve başladığı ana kadar kurdaki değişikliklere herkesin hazırlıklı olması uyarısında bulunan Başbakan, hükümet olarak piyasalara destek vermeye devam edeceklerini de açıkladı.

TRT Haber’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, yaşanan son dalgalanma hakkında da yorumlarda bulundu. Tün dünyada yaşanan küresel ekonomik sorunlara ek olarak ülkemizin yaşadığı terör sorunu nedeniyle de zor günler geçirdiğini söyleyen Başbakan, ABD seçimleri ile de pek çok parametrenin yerinden oynadığını belirtti.

ABD ekonomik senaryosunun değişikliğe uğraması küresel dalgalanmanın da başlangıcı oldu. Merkez Bankası’nın alacağı tedbirlere ek olarak devletin de tedbirlerine devam edeceğinin müjdesini veren Başbakan Binali Yıldırım, sermaye kısıtlamasına da gidilmediğinin altını çizdi. Türk Lirası açısından piyasalarda bir sıkışıklık olmadığına da değinen başbakan dalgalanma olmadan normal seyre inmenin mümkün olmadığını söyledi.

Aralık sonuna kadar mevcut durumun devam edeceğini belirten Yıldırım, devlet eliyle yapılacak tüm sözleşmelerde Türk Lirası kullanılacağını da açıkladı. AVM kiralamalarından rezidans satışlarına, üretim sözleşmelerinden okul fiyatlarına kadar her aşamada Türk Lirası kullanılacak olmasının piyasalar üzerinde olumlu etki göstermesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dolar hesabıyla tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı gecelik faiz oranını bu sabah itibariyle %0,49’dan %0,75’e çıkarttı.

Yılın Son Haftası Başladı

Küresel piyasalar Noel tatili nedeniyle kapalı olan borsaların gösterdiği etkiyle haftaya sakin bir başlangıç yaptı. ABD’de haftanın tatil ile başlaması nedeniyle işlemler yatay bir seyir izledi. Hafta genelinde açıklanacak olan verilerin düşük işlem hacimleri nedeniyle dalgalı bir seyir izlemesi bekleniyor. Serbest piyasada yer alan döviz tablosu ise şu şekilde.

1 ABD Doları 3,5081’den alınırken 3,5102’den de satıldı.

1 Euro 3,6650’den alıcı bulurken 3,6687’den de satıcı buldu.

1 İngiliz Sterlini ise serbest piyasalarda 4,3065’den alınırken 4,3090’da da satıldı.

Sakin geçecek bir haftanın sonunda gelecek hafta başı itibariyle görevi devralacak Donald Trump’ın neler yapabileceğiyse şimdiden merakla bekleniyor.

Bir Cevap Yazın