Dolardan Rekor Üstüne Rekor!

0
66 views
Dolardan Rekor Üstüne Rekor!

ABD seçimlerinin sonuçlanmasıyla birlikte dolardaki hemen hemen her günü bulan hareketlilik tüm piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Farklı kaynaklardan yapılan bir çok açıklamayla kafalarda karışıklığa neden olan bu değişim rakamları, doların gün geçtikçe artış göstermesine de neden oluyor. Özellikle FED başkanının son zamanlarda yaptığı açıklamalar tüm kesimler tarafından oldukça tartışılmakta ve belirsizlik sürecinin devem etmesine neden olmakta.

Son olarak yakın bir tarihte faiz oranlarında değişikliğin olabileceğini söyleyen ABD Merkez Bankası  FED Başkanı Janet Yallen yaptığı bu açıklamanın ardından doların 3.30  seviyelerine tırmanması şaşkınlıkla karşılandı. İşlem değerlerinde değişiklik gösteren ve aynı orantıda artış grafiği çizen ABD doları bu sabah güne 3.32 değeriyle sert bir başlangıç yaptı. Dolar/TL oranı 3.3500 seviyelerini gördükten sonra gün içindeki grafiğinde çok da bir değişiklik göstermezken, saat 16:55 itibari ile 3.3440 ila 3.3462 seviyelerinde işlem görmeye devam etti.

Bahsedilen bu değerlerden sonra bir çok uzman ve yetkiliden farklı açıklamalar gelmeye de devam etti.Bir banka uzmanının yaptığı açıklamaya göre ” Şu ana kadar değerlerde çok büyük bir değişim gözükmese de ABD’den yapılan veri açıklamaları ve FED başkanı Janet Yallen’in faiz artışı olabileceği hakkında yaptığı açıklamalar neticesinde TL ‘ de büyük ölçüde bir değer düşüşünün söz konusu” olduğundan bahsetti.Bu düşüşün önümüzdeki günlerde de devam edebileceğini söyleyen uzmanlar, değerlendirmelerin objektif yapılmadığını ve art niyetli bir ayrımcılığın olabileceğinin de altını çizdi.

Yapıla açıklamalar TL deki düşüşün herhangi bir nedene bağlanamadığını belirtirken özellikle bugüne özel bir etkilenmenin hangi sebepten olabildiğine dair somut bir neden gösterilemedi.Ancak likitidenin düşük olması ve bunu neticesinde satış yönlü işlemlerin normalde olduğundan daha fazla olumsuz etkilendiğinin de altı çizildi.

Önümüzdeki günlerde faiz oranlarının artışının hızlanmasına neden olabilecek belli  başlı bir kaç hadisenin de yaşaması işten bile değil. Örneğin ABD deki işsizlik oranları.Son zamanların en düşük rakamlarına ulaşan işsizlik rakamları FED in de elini güçlendirmeye yetecek gibi görünüyor.ABD işsizlik maaş başvuruları baz alındığında 12 Kasım’da sona eren başvurular  235.000 rakamın verince ABD deki son  kırk beş yılın en düşük işsizlik maaşı başvuru rakamları ortaya çıktı. Bu durum ABD nin istihdam konusunda bir sıkıntı çekmediğini ve piyasanın hızla güçlendiğini gösterdi. Tüm bu durumların neticesinde FED’in faiz oranlarıyla alakalı bir artış haberi vermesi her an gerçekleşebilir.

Bir Cevap Yazın