Doların Ateşi Sönmüyor!

0
55 views
Doların Ateşi Sönmüyor!

ABD seçimlerinde Donald Trump’ın kazanması ile piyasalar da dün görülen sertlik ardından dolar/TL bugün güne sakin başlamıştı. Günün ilerleyen saatlerinde 3.23 seviyesi ve üzerine çıktı.

Piyasalar hızla toparlanmış gibi gözükse de özellikle ABD yatırımcıları Trump’ın politikalarına ve önceliklerine odaklanacağı görünüyor. ABD Başkanı Trump, vergilerde yüksek indirimler ve daha yüksek derecede savunma, alt yapı yatırımları ve bankalara yönelik daha kısıtlı düzenlemeler için kaldırılması politikaları arasında bulunuyor.

Trump’ın ABD seçimlerinde kazanması ile birlikte dün ilk olarak tekrardan yeni bir zirveye ulaşan dolar 3.30’a kadar ulaşmıştı, günü 3.20 ile kapattı. Dolar kuru bugün sabah saatlarinde 3.20 ile başlarken saat 16:00’dan sonra 3.23 ile işlem görmeye devam etti.

Bu hafta içerisinde sürekli yeni rekorlara ulaşan doların yükselme iştahı devam ediyor. Bu yüzden piyasalar oldukça hareketli bir hal alıyor. Analistlerin aklında dolar bu yıl 3.00 ile kapatılır mı soruları dolaşırken şuan da 3.10 veya 3.20 seviyeleri konuşuyor. Kısacası 2016 yıl sonunda doların 3.10 ve üzeri ile kapanması bekleniyor. Doların yükselmesi de Türkiye için riskler taşıyor olması da yatırımcılar ve varlıklar üzerinde risk yaratıyor.

TCMB’den bugün gelen açıklamaya göre 11 kasım 2016 tarihinden itibaren tazminat döviz depoları için limit uygulamaları başlayacak. 2012 yılından beri döviz depoları hesaplarının da işlem görmediğini hatırlatmakta fayda var.

 

SİYASİ GELİŞMELER PİYASALARDA Kİ KIRGINLIĞI ARTTIRIYOR

Türkiye genel seçimlerin de 5 milyon üzerinde oy toplamış olan HDP’nin eş başkanları ve 10 milletvekilinin tutuklanması son günlerde kurda sert satış baskısının ana nedenlerinden biri olmuştur.

Bu siyasi gelişimlerin ardından TBMM çalışmalarının durduğunu açıklarken bankacı ve siyasi gelişmelerin risk unsuru olarak gözükmekteydi. Ayrıca çalışmaların durdurulması teknik olarak ara seçim ihtimalini de gündeme taşınabilecek olması ile birlikte piyasada başka bir risk kaynağı olarak endişe taşıyor.

Diğer yandan geçtiğimiz hafta Cumhuriyet gazetesine yönetlik yapılan soruşturma ve HDP milletvekillerine yapılan gözaltı ve tutuklamaları ile birlikte AB ülkeleri en başta olmak üzere bu kararlar bir çok ülke tarafından tepki çekti.

Türkiye ve AB arası görüşmelerin durdurulması ve NATO üyeliğinin de askıya alınmasına kadar ilerleyen bu tepkiler piyasa da ki riski kuvvetlendirmeye etken oldu.

Bir Cevap Yazın