Doların Ülkeye Göre Hareketliliği

0
53 views
Doların Ülkeye Göre Hareketliliği

Gün geçmiyor ki dolardaki dalgalanma bizleri şaşırtmasın. Her geçen gün gündemin ilk konu başlıklarından biri olan doların seyrini konuşmak geçmiş zamanlara göre pekte kolay olmamaktadır. Yaşanılan her olay ve durumdan etkileniyor olması yatırım yaparken nasıl dikkat edeceğimizi etkilemektedir. Dolar ve ülke olarak incelemek gerekirse yaşanılan dalgalanmanın bir çok nedenini yanıtlamış olabiliriz.

Öncelikle eski zamanlara oranla doların bu kadar hareketlenmesi ülkemizin kazancı açısından faydalı olsa da dolar ile beraber yükselen fiyatlar ve yapılan zamlar halk için pekte iç açıcı olmamaktadır. Geçmiş zamanlarda dolara yatırım yapanların şimdilerde elde ettiği kazanç inanılmayacak kadar yüksek olsa da bir anda bu kadar artış göstermesinin bireyler tarafından tepkilere yol açıyor olması da ülke genelinde huzursuzluk yaratmaktadır.

Doların ülkedeki her gelişmeye tepki gösteriyor olması takip edilememesine sebep olmaktadır. Savaş, politika, ithalat ya da ihracat fark etmeksizin alınan nefese dahi tepki göstermesi tükettiğimiz her ürünün fiyatına yansımaktadır. Bu durumda halkın tepkisi her geçen gün artarken yatırım yapanların yüzleri gülmektedir.

Şu anda ülkenin içerisinde olduğu durumdan dolayı oluşan her dalgalanma ekonomistleri korkutuyor olsa da yapılması gereken her adım ile ilgili ayrıntılı bilgi vermektedirler. Onların paylaştığı bilgiler doğrultusunda adım atarsanız kazançlı taraf olabilirsiniz.

Doların, Türk Lirası ve Euro para birimine oranla daha hareketli olması ve geçmiş yıllarda neredeyse hiç hareket göstermiyor olması bir çok durumu etkilemektedir. Ancak bu durum kimseyi korkutmamalı aksine dolardaki yükseliş ekonomide olumlu dalgalanmalar yaratacağı için heyecanlanmalıdır.

Bu sıralar doların en yüksek zirveye ulaşmış olması oluşacak her durumun önceden ön görülmesi gerektiğini göstermektedir. Atılması gereken adımların bu durumu göz önünde bulundurarak yapılması ekonomik açıdan daha faydalı olacaktır. Politikanın temel etken olduğu dolar zirvesinde AB ilişkileri de fazlası ile önem taşımaktadır. ABD bünyesinde yapılacak olan seçim, sonuçları ve süreçleri asıl etkiyi oluşturuyorken yaşanılabilecek düşüş için alınması gereken önlemler ön görülememektedir.

Dolar, zamanında yapılan yatırım açısından şuanda fazlası ile kazanç sağlasa da gösterdiği dalgalanmalar güven vermemesi yönünde doğruluk payı taşıyor ve olabilecekleri fark etmememizi sağlıyordur.

Bir Cevap Yazın