Doların Yönü Belli Oldu Mu?

0
643 views
Doların Yönü Belli Oldu Mu?
Doların Yönü Belli Oldu Mu?

Piyasalar genel olarak incelendiğinde; tüm para birimlerinin birbiriyle etkileşim halinde olduğu görülebilir. Önemli olayların ve değişimlerin bir domino etkisi yarattığı piyasalarda, doların yönünün nasıl olacağına her türlü durumu inceleyerek tahminde bulunabiliriz.

Geçtiğimiz aylarda Amerika Merkez Bankası(FED) tarafından faiz üzerinde uygulanan ufak bir artış olsa bile 4 kademeli faiz arttırışı durumu ile birlikte enflasyon verileri Amerika için kötü olarak açıklanmıştır. FED Başkanı Yellen ve komite üyeleri, Amerikan ekonomisinin tamamen toparlanmadan faiz artışının piyasayı riske sokacağına inanmaktadır. FED’ in yayınladığı Bej Kitap’ta, Şubat ve Mart aylarında bölgelerin çoğunda ekonomik faaliyetlerdeki iyileşmenin sürdüğü ve düşük işsizliğin ücret büyümesinde yukarı yönlü etkisi olduğu açıklanmıştır. Aralık ayında faiz artırım sürecini başlatan FED için düşük enflasyon ise, en büyük engel olmayı sürdürüyor. Ücretlerdeki artışın devam etmesi ise, enflasyona pozitif yansıyarak hedeflenen yüzde 2’lik fiyat artışına ulaşılmasını kolaylaştırabilir. ABD büyümesini oluşturan en büyük kalemlerden olan tüketici harcamalarındaki artış hızının yavaşlaması endişe verirken, üretici tarafında da büyüme beklentilerinin karışık olduğu görüldü. Küresel ekonomi kaynaklı belirsizliklerin artması, üretime negatif yönde yansımasını sürdürebilir.

Ayrıca Amerika’nın kendi iç piyasası dışında diğer büyük ekonomilerden olan Avrupa’da İngiltere’nin birlikten çıkma ihtimali ve merkez bankasının parasal genişlemeyi sürdürmesi doları daha güçlü hale getirebilmektedir. Doların yönünü kestirebilmek için, 23 Haziran 2016’da yapılacak Brexit referandumu sonrası doların ve küresel piyasanın gidişatı takip edilebilir.

Asya’daki parasal genişleme ve düşen EMTİA fiyatlarında kısmi toparlanma görülmektedir. Petrol fiyatlarındaki üretimin kısılacağı söylentisi Brandoil fiyatlarında pozitif hava yaratmıştır. Yukarı yönüne hareketleri ve dolarla ters orantılı olarak hareket eden altın fiyatlarıyla birlikte dolar üzerinde etki göstermeye çalışsa da dolar endeksinde güç kaybı görülmektedir.

Yatırımcılara yardımcı olarak izlenen VİX(korku) endeksinin yüksek olması yatırımcının risk alma ihtimalinin yüksek olduğunu, tam tersi durumda yani endeksin düşüşe geçtiği durumlarda ise yatırımcıların güvenli limanları tercih ettiğini gösterir. Bu endeksin şu sıralarda toparlanma hareketleri gösteriyor olması dolar endeksinin ve bulunduğu paritelerin hareketlenmesinde etkili olacaktır.

Son olarak EMTİA fiyatlarındaki toparlanma ile yükseliş sinyalleri veren, gelişen ülke piyasaları doların hızlı yükselmesini biraz da olsa engelleyebilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAltın Yatırımı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikAltının Yükselişi Hızlanacak Mı?
16 Aralık 1988 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Kocaeli Üniversitesi Görsel Tasarım ve Reklamcılık bölümünde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Dünya tribün kültürü özel ilgi alanımdır.

Bir Cevap Yazın