Doların Yükselişi Sürecek Mi?

0
67 views
Doların Yükselişi Sürecek Mi?

Doların Yükselişi Sürecek Mi?

Son günlerde kişilerin günlük hayat ile alakalı haber almak için izlemiş oldukları programların her birinin açılış haberinin Doların yükselişi ile alakalı olduğu bilinmektedir. Bunun asıl sebebi ise siyasal ve ekonomik olayların sürekli olarak birbiri ile ilişki içerisinde olmasıdır. Dolar Amerika üzerinden gerçekleşen siyasi gelişmelerden çok sık bir biçime etkilenmektedir. Son dönemlerde Amerika ile alakalı akla gelen ilk haber ise Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturacak olmasıdır. Siz de bu konudaki gelişmelerden haberdarsanız doların neden yükseldiği ile alakalı bir fikir sahibisiniz demektir. Trump’ın adaylık öncesi hayatı incelendiği zaman tam bir emlak zengini olduğu bilinmektedir. Bu denli sağlam bir ekonomik arka plana sahip olan bir adaydan statükoyu koruyucu ve diğer ülkelerin ekonomik durumuna hassasiyet ile yaklaşan bir tavrı benimsemeyeceklerini de eklemek gerekmektedir.

Amerika’nın Etkisi Ne Olacak

Amerika’nın siyasal yapılanmasında bir değişim meydana geldiği zaman kısa süre içerisinde ekonomik olarak da farklılaşmaların gün yüzüne çıkacağının da bilincinde olunması gerekmektedir. Buna göre temkinli bir biçimde hareket edilmeli ve buna uygun adımlar atılması gerekmektedir. Tarih bilgisi ile alakalı olan kişilerin bu durumun 2006-2007 süreci içerisinde de yaşandığının; ve doların önlenemez bir biçimde yükseldiğini hatırlayacaktır. Bu durumdan etkilenen kişilerin ana ortak noktası ise hiç kuşkusuz ki ellerinde ne kadar parası varsa her birinin gidip paraları ile Dolar satın almaları olmuştur. Bunu yapmayan kişilerin elinde tuttukları paraların karlı bir biçimde işleyemeyecekleri hakkında da birçok telkin ile karşılaştıklarını da belirtmek gerekmektedir.

2007 süreci içerisinde bulunan asıl terslik ise Doların birden bire düşüşe geçmesi olmuştur. Herkes elinde bulunan para ile gidip dolar almasına rağmen; ülkemiz üzerinde farklı siyasi ve ekonomik girişimleri olan ülkelerin de etkisi ile ekonomik yapılanma değişime uğramış ve doların düşüşe geçtiği görülmüştür. İşte bu nokta da Türkiye’nin tarihinde gördüğü en büyük ekonomi krizlerden bir tanesinin ortaya çıkmaya başlamış olduğunun da altı çizilmelidir. Bu krizin aynısını yaşamamak için ekonomi konusunda uzman olan kişilerin halkı temkinli olmak konusunda ciddi bir biçimde uyardıkları da bilinmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Bir Cevap Yazın