Doların Zirve Yükselişi

0
338 views
Doların Zirve Yükselişi
Doların Zirve Yükselişi

Yatırım yapma hayalinde olanlar, parasını değerlendirmek isteyen vatandaşlar neye yatırım yapacaklarını düşünürlerken doların son dönemlerde yükselişe geçmesi herkesin dikkatini çekmiştir. Google’da en çok aratılan aramalardan birisi de dolar ne kadar oldu sorusu olmuştur. Özellikle Moodys’in not indirimi yaptığını açıklaması sonrasında devam eden yabancı kaynakların çıkışlarının yanında olağanüstü hal durumunun uzatılması ve doların küresel anlamda güçlenmesinin etkisi ile ABD para birimi 3.05 liranın üzerinde güne başlamıştır.

 

Dolar’ın Yükselişinin Euro’yu Nasıl Etkiledi?

Küresel piyasalarda Türkiye Saati ile 03.00 sıralarında 3,0603 liraya kadar yükselen Dolar, daha sonraki süreçte 3,0580- 3,0590 lira aralığına çekilmiştir. Bu durumdan etkilenen Euro ise 3.40 lira sınırını aşarak 3,4332 liraya kadar yükselmiştir.

Para piyasası işlemcilerinin, Moodys’in not indiriminin ardından başlayan ve liradan çıkışların devam ettiğini ve ilk zamanlardaki yerli alımlarının azalması nedeni ile lirada kayıpların arttığını belirtmişlerdir. Özellikle Ohal’in üç ay daha uzatılmasının açıklanması yatırımcıları satışa yönlendirmiştir. Bu durumda üretim kısıntısı kararı alınarak petrol fiyatlarındaki yüksek düzeyler de liradan çıkışa neden olmaktadır.

 

Yabancı Kuruluşlardan Türk Lirası Yorumu

Doların yükselişi, finans sektörünü oldukça etkilemiştir. 3.3860 liradan güne başlayan Euro ise 3,3960’tan işlem görmeye başlamıştır. Ak yatırımın bugünkü araştırma notuna bakıldığında Dolar ve Türk Lirasının 2.99 üzerinde kalması durumunda 3.05 – 3.07 aralığı hedeflenebilecekken, TL’nin faiz farkının avantajının devam etmesi ve düşen enflasyon ortamında yükselişlerin satış fırsatı olamaya devam edebileceği görüşünü savundu. Bugün ülkemizde reel efektif döviz kuru endeksi açıklandı. Endeks Eylül ayında bir önceki aya göre Tüfe oranında değer kazanarak 99.45’ten 99.74’e kadar yükseldi. Yurtdışına bakıldığında piyasaları etkileyecek oranda bir veri akışı bulunmadığı bildirildi.

Yapılan açıklamalarda Fed’in aşamalı faiz artırımının dolar ve TL üzerinde sürdürülebilir bir yukarı baskıyı tetiklemeye neden olmayacağı görüşünün korunduğu, ancak daha fazla yabancı yatırımcıların hükümet politikalarının tahmin edilmesi ve etkinliği durumunda. Moodys’in kuşkularını paylaşması durumunda, sermaye riski, konusunda rahat olunduğu belirtildi.

Dolar’ın yükselişinin daha ne kadar devam edeceği, normal seviyeye ne zaman geri dönüş yapacağı konusunda kesin bilgi verilememektedir. Özellikle Ohal sürecinin devam etmesi durumunda Dolar yüksek değerlerde seyir edeceği görüşü hâkim olmaktadır.

Bir Cevap Yazın