Döviz Piyasalarında 2016’da Neler Yaşandı?

0
89 views
Döviz Piyasalarında 2016’da Neler Yaşandı?
2016 yılı döviz kurları açısından ard arda tarihi zirvelerin yaşandığı bir yıl oldu. Dolar kuru 2016 yılında yaklaşık %17 artarak yılı 3,50 seviyelerinde kapattı. Aralık ayının başında 3,60 seviyelerine çıktıktan sonra bu seviyelerde kalsaydı TÜRK Lirası karşısındaki artışı neredeyse %20 olacaktı. Bir başka deyişle enflasyonun 2 katı kadar bir kazanç getirecekti.

Dolar 2016 yılında birçok para birimi karşısında değer kazandı. Bunlar arasında hem Euro hem de gelişmekte olan ülkelerin para birimleri var. Ülkemiz için sıkıntı yaratan durum ise Türk Lirasının en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olması. Dolardaki genel değer artışının arkasında FED ’in faiz artırım kararı ve bunun devam edeceği beklentisi yatıyor. Amerikan Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’un başarılı olması ve vaatleri arasında ülke ekonomisini güçlendireceğini, ülkede üretimi artıracağı söylemlerinin yer alması nedeniyle dolardaki beklenti artış yönünde olmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan olumsuz hava ve İngiltere’nin birlikten ayrılacağı beklentisi ile birlikte diğer üye ülkelerde de benzer bir hava oluşmaya başladı. Bu nedenle Dolar Euro karşısında da değer kazandı ve bu durum Euro / Usd paritesini 1,05 seviyelerine kadar getirdi. Avrupa Birliği ülkelerinde 2017 yılında yapılacak seçimler ve genel belirsizlik ortamı nedeniyle paritenin 1,00 ve altını da göreceğini tahmin eden uzmanların sayısı oldukça fazla.

Ülkemizdeki olumsuz siyasi atmosferin olası anayasa referandumu nedeniyle devam etmesi bekleniyor.

Ülkemiz hem Doların bu genel güçlü görünümünden hem de ülke içindeki siyasi ortamdan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Bu etkinin ne zaman biteceğini söyleyebilmek ise şimdilik zor görünüyor. Donald Trump ise 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak ve vaatlerini yerine getirmeye çalışacak. Trump, seçimler öncesinde söylediklerini hayata geçirme konusunda başarılı olursa özellikle Meksika ve Çin gibi Amerika Birleşik Devletlerine yoğun bir biçimde ihracat gerçekleştiren ülkeler bu durumdan olumsuz etkilenecek. Güçlü dolar kuru ile bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin de değer kaybı yaşaması bekleniyor. Özellikle 2017 yılının ilk yarısı doların Türk Lirası karşısında tarihi zirvelerini test edeceği bir dönem olabilir.

Bir Cevap Yazın