Euro’nun Agresif Yükselişi

0
167 views
Euronun Agresif Yükselişi
Euro'nun Agresif Yükselişi

Euro’nun dolar karşısında ki yükselişine etken olarak bu aralar sık sık gündeme gelen Amerika başbakanlık seçimlerinde ki belirsizlik konu olmaktadır. Euro’nun Türk Lirası karşısında ki yükselişine ise HDP eş başkanlarının tutuklanması politik bir neden olarak gösterilmiştir.

FED Amerika başbakanlık seçim belirsizliği neticesinde herhangi bir faiz kararı almamış faizleri sabit tutacağı yönünde bildiri yayınlamıştır. Dolayısıyla da bazı pariteler karşısında dolar düşüşe geçmiştir. Bu pariteler USD/ZAR, USD/JPY olup EUR/USD da bunlar arasında yer alan ve en çok yükselişle adından bahsettiren parite olmuştur. EUR/TRY paritesine bakıldığın da ise rekor bir yükselişin yaşandığı Euro’nun Türk Lirası karşısında 3.5 lirayı aştığı gündeme gelen bugün itibariyle güncel konulardan biri olmuştur.

 

Euro’nun Agresif Yükselişinde Gösterilen Sebepler

Euro’nun Lira karşısında bu kadar yükselmesinin diğer bir nedeni de Diyarbakır’da ki patlama olmuştur. ABD’de yaşanan tarım dışı istihdamı yine Euro’nun dolar karşısında yükselişine bir diğer neden olmaktadır. Ekim ayı itibariyle tarım dışı istihdam 161 bin ve 175 bin aralığında beklenmekteydi fakat bu sayılar altında gelen veriler Euro’yu dolar karşısında yükseltmiştir. Buna bağlı olarak ülkenin saatlik kazançlarının 2009’dan bu yana 2,8 artmasıyla yaşanan en yüksek düzeyleri gösterdiği açıklanmıştır. HDP eş başkanlarının tutuklanması Euro’yu Türk Lirası karşısında yükselttiği gibi doların da yine Türk Lirası karşısında yükselttiği haberi gelmiştir. Gelişmekte olan ülkeler genellikle gelişmiş ülkelerin para birimleri doğrultusun da bahsi geçen politik olaylardan dolayı olumsuzluk yaşamaktadırlar. Liranın EUR ve USD’da kayıplar yaşaması da buna bir örnek olmaktadır.

EUR/TRY paritesin de Türk Lirası 1,5 gibi bir oranla kayıp yaşamıştır. Döviz kurlarının seyrini etkileyecek olan konuların ABD başkanlık seçimine yönelik yapılan anket sonuçları, haber açıklamalarının yatırımcıların kararlarına ilişkin belirleyici bir yön olacağı analistler tarafından dile getirilmektedir. Dolar para birimi ile EUR almak ve yatırım yapmak şuan ki gündeme göre tam zamanı olarak nitelendirilmektedir. Euro’nun yükselişi yatırımcıların ileride ki dönemlere ilişkin 1,10 dolaylarında seyir edeceği beklentisini doğurmaktadır. EUR/USD çiftinin direnç seviyelerine yaklaşması yine bu paritenin düşeceğine dair beklentilere sebep oluşturmaktadır.

Genel bir bakışla EURO, dolar ve lira karşısında ciddi bir yükselişe geçmektedir. Fakat bu durum bilhassa EUR/USD paritesi için düşüş yaşanacağı beklentilerini doğurmaktadır.

Bir Cevap Yazın