Faiz İndiriminin Piyasalara Yansıması

0
229 views
Faiz İndiriminin Piyasalara Yansıması
Faiz İndiriminin Piyasalara Yansıması

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Piyasaların yakından takip ettiği faiz kararında marjinal fonlama faizi 50 baz puan indirildi. Politika faizi ise %7,25 seviyesinde sabit tutuldu. Merkez Bankası’nın yeni başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı ilk hamlesi sonrası piyasalar hızla tepki verdi.

 

Faiz indiriminin piyasalara direkt etkisi

Piyasaların uzun süredir beklediği ve genel anlamda öngörüldüğü ölçüde gerçekleşen faiz indiriminin ardından altın ve döviz kurlarında gerileme, TL tarafında değer kazancı görüldü. Merkez Bankası’nın kararından sonra dolar ilk tepki olarak 2,83 seviyelerinden 2,81 seviyesinin altına kadar düştü. Kararla birlikte altında da değer kaybı yaşandı. Dolar kurundaki gerilemenin etkisiyle altının gram fiyatı % 1’e yakın değer kaybederek 112,75 liraya geriledi. Euro ise TL karşısında % 0,65 gerilemeyle 3,1950 seviyesine düştü.

 

Borsanın yükselişi

Borsa İstanbul 100 (BIST), döviz kurlarındaki gerileme ve uzun vadeli tahvil faizlerinin yüzde 9,11’e düşmesiyle ciddi bir destek buldu. Yükseliş ivmesi yakalayan borsa, analistlerin direnç olarak belirttiği 86.700 seviyesini aştı. Merkez Bankası’nın kararından sonra % 9,30 seviyelerinde seyreden 10 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi ise % 9,18 seviyelerinde dengelendi. Bununla birlikte Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimi sonrasında bankaların kredi faizlerinde indirime gitmesi bekleniyor. Konut kredisi faizleriyle ilgili genel kanı, faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşeceği yönünde.

Sektörün önemli temsilcilerinden olumlu tepki geldi

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan faiz indirimi sonrasında kararın reel sektör ve finansal piyasalara önümüzdeki günlerde olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, indirimin işletmelerin ve KOBİ’lerin banka kredi borçları ile yatırım ve ihtiyaç kredisi oranlarına yansımasını umduğunu belirtti. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise faiz kararını olumlu bulduklarını, yine de bunun yeterli olmadığını önümüzdeki dönemde yeni faiz indirimlerinin gündeme alınması gerektiğini açıkladı.

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası açıklaması

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir…

Açıklanan veriler ile öncü göstergeler iktisadi faaliyetin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğunu göstermektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Yakın dönemde küresel oynaklıklarda gözlenen düşüş sürmüş ve küresel finansal koşullarda iyileşme yaşanmıştır…” denildi.

Bir Cevap Yazın