Faizci Politikalar Eşliğinde Yükselişi Önlenemeyen Döviz Kurları

0
22 views
Faizci Politikalar Eşliğinde Yükselişi Önlenemeyen Döviz Kurları

Ülkemiz hem ekonomi göstergeleri, hem de içinde ve çevresinde gelişen politik olaylar nedeniyle çok kritik bir dönemden geçiyor.

Yaklaşık 18 aydır devam eden terör olayları neticesinde gelinen ortamda özellikle turizm sektörü çok büyük bir darbe aldı. Rusya’ya ait savaş uçağının düşürülmesi, sonrasında Rusya ile gerilen ortam neticesinde Rus turistler de gelmeyince 2016 yılı gerçekten çok zor bir yıl oldu. Yılın sonlarına geldiğimiz bugünlerde ise artık yeni anayasa; ekonomik teşvikler paketi konuşulacak derken İstanbul’da yaşanan terör saldırısında yaklaşık 40 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi morallerin bir kez daha bozulmasına neden oldu. Son 18 ayda meydana gelen ve yüzlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz bu saldırılar; hem ülkemizde hem de yurtdışında büyük yankı uyandırıyor ve moral bozukluğuna sebep oluyor. 2017 yılı ile ilgili turizm güzergâhlarının netleştiği bugünlerde yapılan bu saldırı elbette ki 2017 yazını da çok etkileyecek ve turizm ile ilgili umutlar bir başka bahara kalacak.

Yatırım Yaparken Temkinli Davranmak Gerek

Hafta sonu meclise sunulan yeni anayasa taslağının detayları da kısa bir süre içinde açıklanacak ve bu süreç de yeni tartışmalara yol açacak. İktidar, muhalefet ve Cumhurbaşkanı arasında yoğun tartışmalara yol açması beklenen yeni anayasa paketi nedeniyle; politik anlamda huzurlu bir ortam yaşamayı kimse beklemiyor. Dolayısıyla piyasalarda uzun süredir hâkim olan bu belirsizlik nedeniyle doların bu seviyelerin çok altına inmesini beklemek mümkün görünmüyor. Ekonomik paket ile açıklanan ve piyasaları rahatlatmak için açılacağı söylenen kredi musluklarının geçici rahatlamalar getirse dahi, uzun vadede kalıcı çözümler sağlayamayacağı düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan başkanlık seçimlerini Donald Trump’un kazanması; İtalya’da referandum oylamasında hayır oyu çıkmasının ardından Başbakan Renzi’nin istifa edeceğini açıklaması; ülkemizin gündemindeki yeni anayasa tartışmaları derken yaklaşık 6 hafta boyunca Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybettiğini gördük. Hiç bitmeyecekmiş gibi görünen doların bu yükselişi nihayet geçen hafta son buldu. Türk Lirası dolar karşısında uzun bir aradan sonra değer kazandı. Yaklaşık %3 gerileyen dolar kuru ile birlikte piyasalar biraz rahatladı. Bu rahatlamanın ne kadar süreceğini bilmek ise oldukça güç olacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın