Grexit Gerçeğe Mi Dönüyor?

0
194 views
Grexit Gerçeğe Mi Dönüyor?
Grexit Gerçeğe Mi Dönüyor?

Greece ve exit kelimelerinden türetilen Grexit, uzun zamandır Euro Zone’da tartışılan konuların başında geliyor. Özellikle Almanya ve birliğin ekonomisi güçlü büyük ülkelerinin gündeminde olan Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ndeki durumu rafa kalkmış değil.

Avrupa Birliği’nin büyük korkusu

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkarılması konusunda en büyük endişe hiç şüphesiz prestij kaybı. Avrupa Birliği üyesi ülkeler sırf bu nedenle dahi Yunanistan’ı birlik içerisinde tutma konusunda yoğun çaba gösteriyor. Bu konuda Yunan tarafından istenildiği gibi karşılık bulunamaması endişeleri daha da derinleştiriyor. Tüm bunlar Grexit konusunu Yunanistan’ın kemer sıkma politikasındaki çabasına göre tekrar masaya getirebilir.

 

Yunan halkı kemer sıkma politikalarından şikâyetçi

Yunan halkı 5 sene gibi bir süredir tasarruf paketlerine ve harcama politikalarında kısıtlamalara maruz kalıyor. Bu noktada belki de en büyük tartışma konusu da bu. Yunanlılar bu dönemde oldukça zor zamanlar geçirdi, geçirmeye de devam ediyor. Buna karşın Yunanistan borçlar konusunda ciddi bir yol kat edebilmiş değil. Ülkede hâlâ IMF ve Avrupa Birliği’nden alınan fonlar karşılığında kemer sıkma politikalarına devam ediliyor. Bu durum sokağa ve alım gücüne önemli oranda yansıyor.

 

Euro Bölgesi ülkelerini bekleyen paradoks

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkarılması konusunda temelde iki görüş bulunuyor. Yunanistan’ın Euro Birliği’nden ayrılması sonrasında ülkedeki ekonomik kriz daha da derinleşebilir. Bununla birlikte Euro Bölgesi ciddi anlamda prestij kaybedebilir ve diğer ülkelerin de olası bir ekonomik krizde kolaylıkla Euro Birliği’nden ayrılmasına neden olunabilir. Bu görüşün aksine, Yunanistan’ın Euro’yu terk etmesinin olumlu bir etki yapacağı görüşü de sıkça dillendiriliyor. Zayıf halka kabul edilen Yunanistan’ın Euro’dan çıkmasıyla pozitif bir etki yakalanabileceği düşünülüyor. Tam da bu noktada krizi derinleştiren önemli bir ayrıntı bulunuyor. Euro Bölgesi’nden bir ülkenin nasıl ayrılacağıyla ilgili yasal bir düzenleme bulunmuyor. Bu da krizi büyüten başka bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

 

IMF’ye göre Avrupa’yı bekleyen risk
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda küresel kriz konusundaki endişeler masaya yatırıldı. IMF’ye göre Yunanistan’ın dış borçları Avrupa için acil önlem alınmasını gerektiren önemli bir risk. Ülke için geçen yıl ağustos ayında düzenlenen bütçede tam anlamıyla bir başarı elde edilememişti. Şu an için Yunanistan’ı bekleyen kriz, mevcut borç sözleşmelerinin daha üst düzeyde “borç yönetimi” gerektiriyor. Bu da kemer sıkma politikalarından yorulan Yunan hükümeti ve Yunanlılar için pek kabul edilebilir görünmüyor. Özetle, Yunanistan’ı önümüzdeki günlerde daha da zorlu bir süreç bekliyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBüyüme Rakamlarıyla Avrupa ve Asya Ekonomileri
Sonraki İçerikPara Politikasındaki Değişimler
Yenilik avcısı. Teknoloji, fotoğraf ve seyahatsever. Y kuşağı mensubu bir İletişim Bilimleri Fakültesi mezunu. Finans ve bankacılık sektörlerinin önde gelen pek çok markası için içerik pazarlama stratejisi geliştirdi.

Bir Cevap Yazın