İngiltere’nin Perakende Satışında Yaşanan Düşüş ve Sterlin Üstündeki Etkileri

0
250 views
İngiltere'nin Perakende Satışında Yaşanan Düşüş ve Sterlin Üstündeki Etkileri
İngiltere'nin Perakende Satışında Yaşanan Düşüş ve Sterlin Üstündeki Etkileri

PMI (Purchasing Managers Index) verisi bir ülke içerisinde satınalma müdürlerinin faaliyetlerini rakamsallaştıran bir veridir. Bu veri ülkedeki imalat, hizmet ve inşaat sektörü gibi ekonomide büyük yer kaplayan aksiyonların satınalma müdürleri arasında yapılan anket sonucu ortaya çıkar. Veride çıkan değerler 0-100 üzerinden hesaplanır. 50 üzerinde çıkan endeks ekonominin büyüdüğünü, altında kaldığında ise ekonomideki daralmayı işaret eder.

 

Birleşik Krallık’ta uzun süredir düzeltilmeye çalışılan sıkı para politikası ortamı, ülkenin düşük faiz ve genişleyici para politikasını uygulamasına sebebiyet vermektedir. Bu genişleyici para politikası İngiltere ekonomisinde kısmi toparlanmalar gösterse de, enflasyon üzerinde büyük etkisi olan perakende satışlar ve GSYH verileri beklentilerin altında gelmeye devam etmektedir. Mart ayında açıklanan aylık bazda perakende satış verileri beklentilerinde -0,1 daralma beklenirken, gerçekleşen rakam -1,3% oldu. Yıllık bazda perakende satışlarda 4,4% artış beklenirken, 2,7% olarak gerçekleşen veri beklentiler karşısında zayıf kaldı. Tüm bu kötü görüntünün yanında işsizlik oranlarının tarihi düşük seviyelere inmesi, sterlin üzerinde beklenilen pozitif havayı yaratamamıştır.

 

Sterlin’in önümüzdeki günlerde değer kazanması, tüm bu ekonomik verilerin yanında Brexit referandumunu dikkate aldığımızda pek mümkün gözükmemektedir. Geçtiğimiz hafta Lordlar Kamarası açıklamasında bulunan BoE(Bank of England) başkanı Corney, Avrupa Birliği’nden çıkma olasılığının beklenenden daha kötü senaryolara ortam hazırlayabileceğini belirterek, düşüncelerinin herhangi siyasi bir gaye içermediğini eklemiştir.

 

BoE başkanı Corney’in görüşlerine katılmakla birlikte, şu an uygulanmakta olan Avrupa Birliği genişleyici para politikası, Ada’ya yakın komşu ülkelerden gelebilecek ihracat talepleri doğrultusunda İngiltere ekonomisine sıcak para akışını daha kolay mümkün kılacaktır. Bu para akışı ülkede enflasyonist açıdan bir toparlanmaya ortam sağlayabilecekken, bu olasılığı yok etmek Ada hükümeti açısından çok mantıklı bir seçim olmayacaktır. Ancak bu görüşüm tamamen ekonomik kondüsyon hakkında olduğu için, siyasi açıdan geçerli olan sebepleri gözardı edemeyiz.

 

Sonuç olarak, PMI ve enflasyon verilerinin beklentiden düşük gelmesiyle birlikte sterlinin diğer para birimleri karşısında zayıf görüntüsünün devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan GSYH verisi 0,4% beklentisinin üzerinde geldiğinde GBP’nin değer kazanımları gözükse bile, genel görünümün Brexit ile ilgili gelecek anket verileri ile şekil bulacağını düşünüyorum.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBitcoin Dosyası: Bitcoin Zinciri nedir?
Sonraki İçerikFaiz İndiriminin Piyasalara Yansıması
16 Aralık 1988 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Kocaeli Üniversitesi Görsel Tasarım ve Reklamcılık bölümünde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Dünya tribün kültürü özel ilgi alanımdır.

Bir Cevap Yazın