Merkez Bankaları Toplantıları Sonrası Piyasalar

0
255 views
Merkez Bankaları Toplantıları Sonrası Piyasalar
Merkez Bankaları Toplantıları Sonrası Piyasalar

Çarşamba günü Amerika’da FED ve Japonya’da da BoJ merkez bankaları tarafından gerçekleşen para politikaları toplantıları öncesinde piyasalar fırtına öncesi sessizliğe bürünmüş durumdaydı. Özellikle yatırımcıların bu toplantılar öncesi temkinli bir tavır takındığı ve toplantılardan çıkacak kararlar doğrultusunda hareket edecek olmaları, piyasaları da bulundukları seyirde devam edecek bir noktaya taşımıştı.

Salı günü başlayıp Çarşamba günü son bulan FED’in para politikası toplantısı sonrasında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik durumu ortaya çıkmadı. Toplantılar öncesi verilen faiz artırımlarına yönelik verilen sinyallere odaklanan piyasalar ise normal seyrine devam ediyor. Bununla birlikte Japonya tarafında BoJ’un toplantısı ise bugün sona eriyor olacak. Beklentiler arasında piyasalara sağlanan teşviklerin arttırılması konusu ilk sırada bulunuyor.

Piyasalar temkinli ilerlemeye devam ederken, diğer yandan hafta başı petrol fiyatlarında bir miktar düşüş gözlemlenmişti. Bununla birlikte de enerji hisseleri bazında baktığımızda ise borsa endeksleri noktasında bir miktar kayıp yaşandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafında ise geçtiğimiz günlerde yılın ikinci enflasyon raporu paylaşılmıştı. Bildiğiniz üzere yılbaşı yayınlanan enflasyon rakamını tahmini 1 puan yükselterek %7,5 seviyesine çekmişti. Bununla birlikte gıda ürünlerinde yaşanan yıllık enflasyon oranının %5 seviyesinin altına inmesiyle enflasyon rakamlarında da bir miktar iyileşme sağlandı. Gıda fiyatlarında yaşanan gerilemeyle birlikte TL’nin de değer kazanması noktasından hareketle Merkez Bankasının yılsonu enflasyon öngörüsünde aşağı yönlü bir revizyona gitmesi bekleniyor.

Önceki yazılarımızda da yer verdiğimiz Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri noktasında Moody’s’in birtakım çekincelerinin olduğunu belirtmekte fayda var. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gerçekleşen faiz indirimlerinin bankalar tarafında kısa süreli fonlama noktasında maliyetlerin gerilemesine fayda sağlayacağını ancak bu vadenin uzaması durumunun Türk Lirası’na tekrar değer kaybettireceği yönünde görüşleri olduğunu bildirdi.

Toplantılar öncesi sakin bir görünüm seyreden Borsa İstanbul 100 endeksi dünü bir miktar düşüşle 85.072 seviyelerinde kapattı. Buna paralel olarak Türk Lirası da ABD Doları karşısında değer kaybederken, aynı zamanda EURO karşısında da değer kaybı yaşadığını görüyoruz.

Bugünden itibaren ise merkez bankalarının birbiri ardına gerçekleştirdikleri toplantıların ardından verdikleri mesajların yansımalarını izliyor olacağız. Bununla birlikte FED tarafından paylaşılacak olan ilk çeyrek büyüme verileri de piyasalar tarafından yakından takip edilerek bu öncü veriler ışığında hareket ediliyor olacak.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPara Politikasındaki Değişimler
Sonraki İçerikFED Faiz Arttırımı
Marmara Üniversitesi Ekonomi mezunu. “Altın mı almalıyım? Yoksa dövize mi yatırım yapmalıyım?” Karar veremiyorsan, takipte kal. Bu yazılar senin için, senin karar vermene yardımcı olması için!

Bir Cevap Yazın