Para Politikasındaki Değişimler

0
170 views
Para Politikasındaki Değişimler
Para Politikasındaki Değişimler

ABD tarafında açıklanan birinci çeyrek bilanço verilerinin piyasalar üzerinde baskı yarattığını görüyoruz. Ayrıca dün açıklanan bu verilerin ekonomiye ilişkin karışık sinyaller verdiğini de belirtmek gerek.

İşsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya kıyasla 42 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşirken Fed endeksi Nisan ayında eksileri görmüş oldu. Asya piyasalarına yüzümüzü döndüğümüzde ise ABD’deki düşüş ivmesinin bu tarafı da etkilediğini ve genel olarak olumsuz bir hava seyrettiğini görüyoruz.

Japonya’da bugün açıklanan Nikkei imalat PMI verisi öne çıkıyor. Mart’ta 49,1 düzeyinde gerçekleşen PMI Nisan’da 48 düzeyine geriledi. Bu seviye sektörde son üç yılı aşkın sürenin en hızlı daralmasına işaret ederken, ihracat siparişleri alt kalemi Aralık 2012’den bu yana en dip seviyede gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından dün açıklanan bu haftaya ilişkin istatistiklere göre, Türkiye’ye yönelik yabancı sermaye girişleri olumlu görünüm sergiliyor. Kaldı ki yabancı sermaye girişleri sürmeye devam ediyor. Yurt dışı yerleşiklerin DİBS portföyü 15 Nisan haftasında net 879 milyon USD genişleyerek son bir yılı aşkın sürenin en güçlü fon girişini kaydederken, yabancıların hisse senedi portföyü de 335 milyon USD ile geçtiğimiz Ekim ayından bu yana en yüksek haftalık girişe işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın marjinal fonlama faizinde 50 baz puanlık indirime gitti. Bu hareketin hemen ardından Çarşamba günü güçlenen Türk Lirası, dün diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel olarak dolar karşısında bir miktar değer kaybetti. Bununla birlikte pariteleri de incelediğimizde Euro/Dolar 0,39’luk bir kayıpla kapatırken, USD/JPY tarafında ise 0,22’lik bir yükseliş ivmesi söz konusu.

Yukarıda yer alan tabloları incelediğimizde genel seyir hakkında kabaca fikir verdiğini söyleyebiliriz. Bunlara ilaveten son olarak şunu da eklemek gerek; şirketlerin birinci çeyrek bilanço açıklamaları ile birlikte hisse bazlı sert hareketlerin yaşandığı Borsa İstanbul 100 endeksinde sınırlı yükseliş kaydedildi. Orta vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi ise günü %9,08 ile yatay seviyeden tamamladığını görüyoruz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGrexit Gerçeğe Mi Dönüyor?
Sonraki İçerikMerkez Bankaları Toplantıları Sonrası Piyasalar
Marmara Üniversitesi Ekonomi mezunu. “Altın mı almalıyım? Yoksa dövize mi yatırım yapmalıyım?” Karar veremiyorsan, takipte kal. Bu yazılar senin için, senin karar vermene yardımcı olması için!

Bir Cevap Yazın