Piyasalarda Olup Bitenlere Dair Notlar

0
171 views
Piyasalarda Olup Bitenlere Dair Notlar
Piyasalarda Olup Bitenlere Dair Notlar

Hafta başından bu yana az da olsa yukarıya doğru ivme kazanan dolar, bugün anlamlı bir fark oluşmamış olsa da düşüş ivmesine girdi. Bu noktada işin biraz daha detaylarına bakmak gerek.

Dün Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen enflasyon verisiyle 2,87 sınırından dönen Dolar/TL, bugün 2,85 üzerinde hareket ediyor. Borsa İstanbul ise artıda başladığı günde yönünü eksiye çevirmiş durumda.

Bu noktadan hareketle borsa da 86 bin seviyelerine dayanmış durumda. Borsa İstanbul, açılışta yüzde 0,22 artışla 85 bin 970 puana yükseldi. Endeks, petrol üreticilerinin bir araya geleceği pazar günü yapılacak olan kritik toplantı öncesi yatırımcıların temkinli duruş sergilemeleri ve risk seyrinin düşmesiyle güne bir miktar artıda başladı.

Japonya Nikkei endeksi endeksi % 0.3 düşerken, Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi % 0.1 geriledi. MSCI endeksi beş ayın en yüksek seviyesini de gördüğü bu hafta genelinde % 3.5 yukarıda seyrediyor.

Ekonomik büyüme verilerinin açıklandığı Çin’de ise Shanghai endeksi % 0.4 düştü. Çin’den bu sabah açıklanan verilerde ekonominin yılın ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda yüzde 6.7 büyüdüğü görüldü ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamanın artık sonlanmış olabileceğine dair yeni bir sinyal geldi.

Bu veriler ışığında piyasaları olumlu okumak fantastik algılanabilir. Özellikle piyasaların, Pazar günü yapılacak olan kritik toplantıya kilitlenmiş durumda olduğu şu günlerde. Pazar günü yapılacak olan toplantıdan sonra özellikle faiz oranlarında çeşitli oynamalar olabilir.

Ne var ki son zamanlarda hemen her ülkede merkez bankalarının faiz oranıyla oynaması ve piyasaya salınacak paranın miktarını azaltma/çoğaltma noktasında ekonomileri felaket senaryolarından öte küresel felaketlerden kurtarmaya soyunduğu için, TCMB Başkanı ekonomide olan bitenin baş sorumlusu durumuna getirildi.

Bilinmesi gerek ki Merkez Bankaları ekonominin kaderini tek başlarına değiştirecek kuruluşlar değillerdir. Bunun aksine piyasada fiyat istikrarını sağlamaktır. Fiyat istikrarı demek; TÜFE’nin aşağıya inmesi ve istikrar kazanması demek. Ne yazık ki; ülkede ekonominin çarkları tam anlamıyla dönmez, iç ve dış talep yeterli olmazsa; yatırım, üretim, istihdam durağan bir noktaya gelir. Dolayısıyla da ekonomi büyüyemez. Böyle bir durumda da fiyat istikrarı sağlanamaz. Fiyat istikrarı sağlanamadığı noktada döviz noktasında dalgalanmalar yaşanması kaçınılmaz olur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAltının Cari Açıkla Olan İlişkisi
Sonraki İçerikBüyüme Rakamlarıyla Avrupa ve Asya Ekonomileri
Marmara Üniversitesi Ekonomi mezunu. “Altın mı almalıyım? Yoksa dövize mi yatırım yapmalıyım?” Karar veremiyorsan, takipte kal. Bu yazılar senin için, senin karar vermene yardımcı olması için!

Bir Cevap Yazın