Son Zamanlardaki Döviz Hareketliliği

0
379 views
Son Zamanlardaki Döviz Hareketliliği

Son zamanlardaki döviz hareketliliği sayesinde milyonlarca kişi, kur değerlerinin iniş ve çıkış değerlerine bağlı olarak yatırım yapma kararı aldı. Türk Lirası’nın değer kaybı yaşamasından kaynaklanan Dolar ve Euro değer artışı, ülkemizin ekonomisinde de yankı uyandırmıştır. Esnafların, orta büyüklükteki firmaların hatta spor kulüplerinin bile etkilendiği bu durum, yaklaşık olarak 3 ay içerisinde son derece büyük bir yükün altına girilmesine neden olmuştur. Satın alma gücü zayıflayan esnaf ve uluslarası ithalat anlaşmalarında ülkedeki durumdan kaynaklanan zarara uğrayan firmalar, yapacakları çalışmaları çok daha ince detaylarla hazırlamışlardır. Her türlü genel çalışmanın yürütülmesi ve halkın para biriminin değerinin arttırılmasını sağlamak amacıyla yeni politikaya uymaya davet edilmesi, dövizdeki hareketlilikte büyük bir değişim yaratmamıştır.

Dövizdeki Hareketlilikten Yararlanılabilir mi?

Dövizin hareketliliğinden yararlanmak ve binlerce Türk Lirası gelir elde etmek son derece kolay fakat bir o kadar da riskli bir girişim olacaktır. Türkiye’de Türk Lirası’nın değer kazanması için yürütülen çalışmalar sürekli olarak büyütülüyor. Bu çalışmaların hedefine ulaşabilecek seviyeye getirilmesi, Euro ve Dolar için belirlenen anlık oranları önemli ölçüde değiştirecektir. Bu sayede, “Döviz Yatırımı yapılmalı mı?” tarzındaki soruların da net bir cevabı bulunabiliyor. Dövizdeki hareketlilikten kısa vadede kazanç sağlamak mümkündür.

Altın ve Doların Günümüzdeki Durumu

Türkiye gibi onlarca ülkede yaşanan anlık krizler çoğu zaman birkaç ay sürer. İçinde bulunduğumuz dönem ve 2016 yılının ortalarından itibaren başlayan değişim süreci, gelecekteki çalışmaları etkileyebilecek seviyeye ulaşmıştır. Euro ve Dolar paritesini etkileyen ve Dolar’ın Euro karşısında değer kazanmasına neden olan politik değişimler, küresel çapta değere sahip olan firmaların çalışmalarını etkileyebiliyor. Büyük çaptaki işleri yürüten girişimcilerin büyük bir bölümünün olumsuz olarak gördüğü döviz hareketliliği bir süreliğine aşırı derece kötü gidebilirken, aniden tam tersi yönde seyredebiliyor. İnişli çıkışlı tablo, yatırımcıların da riskin farkında olmasına neden olabiliyor.

Altın ve Dolar alım satımına girişmek isteyen şahısların birikimleri ve düşündükleri vadenin durumu oldukça önemlidir. Günümüzdeki Dolar ve altın değerlerinde uzun vadeli bir yatırım yapmak mantıklı bir işlem olmayacaktır. Ani değişimlerden yararlanmak ve 2016 yılındaki düzensiz durumun etkilerinin gelecekteki değişimlerini inceleyebilmek amacıyla yatırım yapılabilir.

Bir Cevap Yazın