Sterlin’in Yen Karşısında Değer Kaybetmesi

0
201 views
Sterlin'in Yen Karşısında Değer Kaybetmesi
Sterlin'in Yen Karşısında Değer Kaybetmesi

Global ekonomi içerisinde Japon Yeni, diğer büyük güçlere göre yeni sayılabilecek bir süper ekonomik güç imajı çizmektedir. Refah devleti politikasıyla güçlü şekilde hem sosyal hem ekonomik yapısını oldukça üst seviyeye çıkartmıştır. Son dönemlerde girdikleri resesyon arkasından uyguladıkları gevşek para politikası kararları Japon yeni üzerinden yoğun bir değer kaybı yaşatsa bile, gelen veriler üzerindeki toparlanma ileriye dönük olumlu sinyaller veriyor. Diğer para birimlerine göre daha küresel ekonomideki kargaşadan pozitif ayrışan Japon Yeni, GBP ve USD para birimlerinin karşısında değerini korumakta fazla güçlük çekmemektedir.

 

Sterlin bölgesindeki Brexit referandumu öncesi belirsizlik GBP/JPY paritesinin BOJ kararları sonrasında yukarı yönlü hareketini genel olarak zayıflatma eğilimi göstermektedir. Geçtiğimiz günlerde gelen sterlin bölgesindeki büyüme verisi, beklentiler üzerinde 2,1% olarak gerçekleşti. Bu durum sterlin üzerinde kısmi pozitif hava yaratmış olsa bile veri sonrası kazanımlarını diğer para birimleri karşısında geri vermiştir. Aynı şekilde geçtiğimiz hafta BOJ başkanından beklenen hamlelerin gelmemesi, GBP/JPY paritesinin yukarı yönlü hareketini desteklemiştir. Küresel ekonomi BOJ’dan somut bir hareket beklerken, BOJ Başkanından gelen açıklamalarda piyasayı tatmin edecek bilgiler bulunmamaktaydı. Bu durum karşısında JPY para biriminin değer kaybını muhafaza etmek isteyen Japon Para Politikası Kurulu, bu para biriminin bulunduğu pariteler içerisindeki değer kazanımını durduramamıştır. Özellikle GBP/JPY paritesinde, sterlin bölgesindeki belirsizlik ve Japonya para politikasındaki piyasayı tatmin etmeyen kararlar neticesinde yön yukarı olarak gözükse de uzun vadede Brexit referandumu beklenmelidir. BOJ Başkanı piyasaya, negatif faiz uygulamasını sürdüreceklerini ve gerekirse parasal genişlemenin boyutunu arttıracaklarını aktarsabile yen üzerinde bu değer kazanımının hızı henüz kesilmemiştir. Yenin dolar karşısındaki değerinin oldukça yükselmesi, diğer para birimleri ve GBP paritesini etkilediği için önümüzdeki günlerde BOJ’dan erken bir açıklama gelebilir.

 

Japonya ekonomisindeki ithalat oranları, global ekonomide fiyatlanan EMTİA fiyatları ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle petrol fiyatlarındaki hareketten direkt olarak etkilenen Japonya ekonomisi, ham madde tüketiminin fazla olması sebebiyle EMTİA fiyatlarının genel para birimi olan dolarla bu bağlamda net bir ilişki içerisindedir.

 

BOJ kararlarının beklentiden daha pasif gelmesi sebebiyle değer kazanan Japon Yeni, sterlin bölgesindeki ekonomik baskı ve referandum sebebinden güç alarak GBP/JPY paritesinin değer kaybına öncülük etmiştir. Yenin güçlü ekonomilerden olan İngiliz para birimi karşısındaki bu değer kazanımı, FED kararlarıyla birlikte zayıflayan Dolar Endeksi karşısında USD/JPY paritesinin 110 seviyelerinden dahada aşağıya gevşemesine destek olmuştur.

Bir Cevap Yazın