Tasarruf Yatırım Farkı Önlenebilir Mi?

0
221 views
Tasarruf Yatırım Farkı Önlenebilir Mi?
Tasarruf Yatırım Farkı Önlenebilir Mi?

Toplumu oluşturan tüm öğelerin büyük bir çoğunluğunun faiz konusuyla ilgili olarak genel içeriğin dinamiklerini bilmeden karar verdiğini görüyoruz. Bildiğiniz üzere yakın zamanda Merkez Bankası’na yeni bir başkan atandı. Tabii bu durumdan memnuniyet duyan çevreler kadar memnuniyetsizlik duyan çevrelerin de varlığı ortada. Ancak yeni başkana hiç şans tanımadan lehinde veya aleyhinde değerlendirmelerde bulunmak ve hatta peşinen hükümde bulunmak elbette doğru bir yaklaşım değil.

 

Şimdi başta bahsettiğimiz faiz konusuna geri dönecek olursak. İşin özünü mümkün olduğunca basite indirgeyerek anlatmanın faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu işin merkezinde yatırımcılar ve tasarruf edenler yer alıyor.

  • Yatırımcılar faiz düşsün ister, çünkü bu onların iş yapış biçimlerini etkiler.
  • Tasarruf eden kesim ise faizler artsın, daha çok kazanayım ister.

 

Ancak her iki durumda da dikkat edilmesi gereken kritik hususlar var. Bu noktada bilinmesi gereken tek tip faizden ziyade; nominal faiz ve enflasyondan arındırılmış reel faizin varlığı. Bu tür durumlarda değerlendirme reel faize bakılarak yapılmalıdır.

 

Ülkenin içinde bulunduğu duruma gelecek olursak, toplumun milli gelir içerisinde yer alan tasarruf yüzdesi ortalamanın oldukça altında yer alıyor. Buna karşılık yatırımın ise milli gelire oranladığımızdaki durumu ortalamanın bir miktar üzerinde yer alıyor diyebiliriz. Haliyle yatırımın tasarrufa nazaran yukarılarda yer alması demek tasarruf yatırımın farkını, yani kısaca açık vermek demektir. Ancak bu bir cari açık değildir. Az önce de belirttiğim gibi tasarruf yatırım farkıdır.

 

Kabaca özetlemek gerekirse yukarıda yer alan tabloyu; tasarruf yatırım farkı beraberinde yatırımı güçleştirdiği için dışarıdan borçlanmaya veya yatırımdan vazgeçmeye mecbur bırakacaktır bizi. Dışarıdan gelen paranın döviz olması da bu riski pek çok yatırımcının almaktan kaçınarak yatırımdan vazgeçme noktasına gelmesine neden olur.

 

Bir başka deyişle nominal ve reel faiz dengede olmalıdır ki; hem tasarruf noktasında hem de yatırımlar noktasında destekleyici bir konuma erişebilsin. Bu gerçekleştiği durumda da tasarruf ile yatırım arasında denge kurulur, fark açılmaz. Böylece yatırımcının yanı sıra tasarruf eden kesimin de yüzünü güldürmüş olursunuz. Ancak bu tür durumlar ülkemiz açısından ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. Bunun en belirleyici nedenlerinin başında, elbette iç ve dış siyasi politikalar yer alıyor. Dolayısıyla ülkemizdeki tasarruf az, yatırım talebi oldukça yüksek düzeylerde bulunuyor.

 

Bu noktada her iki tarafta da fire vermek istemeyen ve faiz noktasında oldukça hassas olan Merkez Bankası döviz rezervini arttırarak yatırımcı tarafını bu farktan minimum etkilenmesi noktasında desteklemeye çalışıyor. Yeni dönemle birlikte ne gibi değişiklikler olacak, yeni başkan ne gibi icraatlara imza atacak takip ediyor olacağız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikFED Faiz Arttırımı
Sonraki İçerikBitcoin Dosyası: Kripto döviz Nedir?
Marmara Üniversitesi Ekonomi mezunu. “Altın mı almalıyım? Yoksa dövize mi yatırım yapmalıyım?” Karar veremiyorsan, takipte kal. Bu yazılar senin için, senin karar vermene yardımcı olması için!

Bir Cevap Yazın