TCMB Başkanlığı’nda Yeni Bir Dönem Başlıyor!

0
170 views
TCMB Başkanlığı’nda Yeni Bir Dönem Başlıyor!
TCMB Başkanlığı’nda Yeni Bir Dönem Başlıyor!

Basında çıkan haberler ile birlikte bir süredir gündemden düşmeyen önemli bir konu ile karşınızdayız.
19 Nisan 2011 tarihinde Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Erdem Başçı, 19 Nisan’da görev süresinin bitmesi ile birlikte, 6 yıldır yaptığı TCMB başkanlığı görevinden ayrılıyor.

Görev süresi dolduktan sonra ise Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası başkan yardımcılığını yürüten Murat Çetinkaya’nın atanacağı söz konusu.
Görevinden ayrılacak olan Erdem Başçı, basına yaptığı son açıklamada ‘Merkez Bankası’na güvenmeye devam edin’ dedi.

 

Piyasaların Merkez’de Yeni Döneme Tepkisi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada, TCMB başkanı atamasının yakında yapılacağı ve yeni başkanın kurum içinden olacağını belirtti.
Şimşek’in yaptığı açıklama öncesinde yüzde 9.90 civarında olan 10 yıllık gösterge tahvil faizi kademeli olarak yüzde 9.78’e, yüzde 9.92 seviyesinde olan 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 9.75’e kadar geriledi.

Piyasaların bir süredir yakından izlediği Merkez Bankası başkanlığı atamasının sonuçlanması ve yeni başkanın kurum içinden seçilmesinin ilk etkisiyle kur düşerken, 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri yaklaşık beş ayın en düşük seviyelerine geriledi.

TCMB başkanının belirlenmesi piyasalar açısından rahatlama sağlamışsa da Çetinkaya’nın para politikası konusundaki görüşlerinin ilk etapta bilinmemesi ve dolara olacak etkisi konusunda olan belirsizlikler hala devam ediyor.

 

Piyasalardan gelen yorumlar ise şöyle:

CAPİTAL ECONOMİCS : MURAT ÇETİNKAYA’YI ZORLU BİR DÖNEM BEKLİYOR

Capital Economics’e göre, başkanlığı devralacak Çetinkaya’yı Merkez Bankası’nın bağımsızlığını korumak açısından zorlu bir dönem bekliyor.

 

NOMURA: BAŞÇI’DAN DENEYİMSİZ

Japon yatırım bankası Nomura’nın gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash ise Murat Çetinkaya’nın Erdem Başçı’ya kıyasla daha deneyimsiz bir isim olduğunu belirtti.

 

ASH: PİYASALAR İÇİN POZİTİF

Nomura Bank’ın Gelişen Ülkeler Direktörü Tim Ash, Murat Çetinkaya isminin gündeme gelmesine yönelik yaptığı açıklamada, bu ismin piyasalar için pozitif olduğunu söyledi ve “Birçok açıdan olduğu gibi piyasa perspektifi açısından da iyi bir gelişme” dedi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBorsada Nasıl Yatırım Yapılır?
Sonraki İçerikPetrol Yatırımı Nasıl Yapılır?
Beykent Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü’nden mezun oldum. Altın, Forex ve Döviz konularına olan ilgim yeni bilgileri de beraberinde getirdi. Altin.NET’te içerik editörü ve yazar olarak yer alıyor, edindiğim bilgileri ve piyasa gündemini paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın