TCMB Faiz Kararları Tek Önemli Olay Değil

0
293 views
TCMB Faiz Kararları Tek Önemli Olay Değil
TCMB Faiz Kararları Tek Önemli Olay Değil

Gün itibari ile TCMB faiz kararları açıklanacak. Genel olarak beklentiler ele alındığında üst bant adı verilen borç verme faizinin düşmesi ve diğer faiz oranlarının sabit tutulması olarak ele alınıyor. Böyle bir karar TCMB’nin para piyasaları üzerinde aktif bir piyasa oyuncusu haline geleceğini ve asıl olarak faizleri çok düşürmeden bir normalleştirme çabası içinde olduğunu hissettiriyor.

Verilen karar Dolar/TL kuru üzerinde bir etki yaratmayacak olsa da faydalı bir bilgi. Dolar/TL kuru üzerinde yaşanacak asıl etkileri ve gelişmeleri enflasyon ve büyüme beklentileri şekillendirecek gibi duruyor. Dünya çapında genel anlamda faizler düşük seyrederken Türkiye olarak dünya konjonktürüne yaklaşmış olmamız an itibari ile fazla para çıkışı anlamını taşımaz ancak ülke çapında enflasyon beklentileri için bir artış ve ülke çapında büyümede bir düşü söz konusu olduğu zaman kurda yükselme hareketlerinin olmasını beklemek mümkündür.

Gıda fiyatları ele alındığı zaman yaz aylarına girmiş olmamız fiyatları etkilemiş gibi görünmüyor Fiyatlar üzerinde bariz bir düşüş söz konusu değil bu durum bide Dolar/TL kurunun yüksek olarak seyredeceğinin bir habercisi olarak ele alınabilir nitelikte.

Bir diğer yandan siyasi gelişmeler ele alındığı zaman Cumhurbaşkanı tarafından siyasi ortamın gerilmesine neden olan açıklamalar yapması ve muhalefet kısmının kendi aralarında yaşadığı ayrışmalar gibi olaylar siyasi güvenirliği de azaltmış durumda. Siyasi güven azaldığı için şu anda TL dinamiklerine bakıldığı zaman zayıflık dikkat çekiyor.

Dolar cephesinde ise toparlanma mümkün gibi görünüyor. Hisse senedi piyasaları içerisinde yaşanan satışlar dün bariz bir şekilde kendini gösterdi. Bu gün ise Dolar/TL düşüşleri yaşanıyor bu durum alım fırsatı yaratmış gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın