TL Değerlenmesi Geçici Mi?

0
280 views
TL Değerlenmesi Geçici Mi?
TL Değerlenmesi Geçici Mi?

TL değerlenmesi, geçen hafta uluslar arası piyasalarda yaşanan gelişmeler Dolar/TL kuru üzerinde oldukça etkili oldu. Dolar/TL kuru üzerindeki gelişmeler bu hafta da devam edecek gibi görülmekte. Piyasada yaşanan ani değişimler her an TL için etkili olabilecek nitelikler taşıyor. İngiltere ile AB arasında yaşanan gerilimler de Dolar üzerinde etkili olabilir. Son çıkan haberlere göre İngiltere; AB’den ayrılmak istiyor. Haberler hızlı bir şekilde piyasalar üzerinde etkili oldu ve İngiltere’nin ayrılma isteğine dayalı olan temayül anketlere de yansıdı. Bu durum ile beraber borsalar yeni haftaya küresel boyutta bir risk oluşum durumu ile başladı ve riski hisseden yatırımcılar hisselerin yükselmene ve aynı zamanda Dolar’ın tüm ulusal piyasalar içerisinde yerinin gerilemesine neden oldular.

Doların piyasalarda gerilemesi Türkiye için de aynı etkiyi uyandırdı ve Dolar/TL yeni haftaya başlarken düşüş yaşadı. Dolar bu hafta düşük seyretse de henüz ulusal piyasalarda dalgalanma yaratacak nitelikte haberler sonlanmış değil.

Bir diğer açıdan TCMB tarafından faiz kararları sonucu neredeyse belli olsa da, açıklamadan sonra ilerleyen dönemde faiz indirimleri olabilme ihtimali açıklamalar içerisinde aranacak… Bu durum; TCMB tarafından yapılan açıklamalar ile Dolar/TL kuruna dair yeni dinamiklerin devreye gireceği anlamına geliyor.

Günlük olarak ele aldığımız zaman ise hisse senedi piyasaları üzerinde yaşanan yükseliş süreçleri şu an için TL’nin göreceli bir şekilde olsa da güçlü kalmasını sağlayabilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise; Dolar faizinin hızlı bir yükselişe geçtiğidir. FED için konuşulanların aksine güvenilir bir tavır sergilemediği anlaşılması halinde yaşanan Dolar düşüşleri de Dolar/TL alınmasına sebep olabilir nitelikte.

Bu eksen etrafında gelişen olaylara bakarak ve yakından takip ederek çeşitli senaryoların oluşma ihtimaline bağlı kalacak şekilde alım ve satım fırsatlarının değerlendirilmesinde fayda var.

Bir Cevap Yazın